logo

פנימיית עיינות – מרכז למידה "תבלין"

פנימיית עיינות - תבלין

שינוי צורת החשיבה

כדי להבין את ההצלחה והעוצמה של מרכז הלמידה תבלין בפנימיית עיינות, כדאי אולי, להתחיל ממשפט סיכום של אחד התלמידים לאחר שקיבל 100 בבגרות במתמטיקה – "הייתי אפס במתמטיקה, לא הבנתי כלום, אבל לא ויתרו עלי. כשהצלחתי במתמטיקה הבנתי ששום דבר לא יכול לעצור אותי".

מרכז תבלין לא עוסק רק בעזרה במקצוע זה או אחר אלא לוקח על עצמו לשנות את צורת החשיבה של התלמידים – אתם יכולים להצליח הרבה מעבר למה שאתם מאמינים על עצמכם, אבל, זה תלוי רק בכם, אם תיקחו אחריות, זה יכול לקרות.

התפיסה הזו מכתיבה כל דבר, קטן כגדול בהתנהלות של מרכז הלמידה הייחודי הזה בעיינות והופכת אותו למקום שהוכיח שאפשר לעשות דברים קצת אחרת.

מאיפה זה התחיל?

מרכז למידה רגיל הוא מקום שאליו לוקחים את כל התלמידים בקבוצת הגיל, ולעיתים אפילו - שתי קבוצות, לחלל בו יש מספר שולחנות וסביבם tavlinיושבים מספר מורים, סטודנטים ומתנדבים, כולם עושים שיעורים בחברותא ומי שצריך מקבל עזרה. קרןשיזמה את מרכז הלמידה בפנימיית עיינות זיהתה כאן את שתי הבעיות הראשונות – חברותא שבאה על חשבון למידה ונוכחות של תלמידים שהובאו לכאן למורת רוחם. שני הגורמים האלו יצרו אווירה שלא ניתן ללמוד בה בצורה רצינית.


הטיפול בשני הגורמים הבעייתיים האלו הוא הדבר הראשון שעלה בתכנון הקונספט של מרכז תבלין. ואכן במרכז תבלין יש 4 חדרים קטנים, בכל חדר יושבת קבוצה מצומצמת הכוללת מורה או סטודנט או מתנדב ומספר קטן של תלמידים, לעיתים אפילו תלמיד אחד.

יש שקט במקום ולא תמצו כאן אפילו תלמיד אחד שמגיע לקבל תגבור שלא מתוך רצון פנימי.

סוד ההצלחה של "תבלין"

אחד מהנושאים האופייניים לשיחות בחדר מורים רגיל הוא התסכול בנושא התגבורים – "ישבתי, חיכיתי והתלמידים שקבעתי איתם לא הגיעו". איך גורמים לתלמידים לבוא מרצון לקבל תגבור ולהיות מחויב ברמה גבוהה ? זה סוד ההצלחה של המקום.

לאחר שיחת הפתיחה בפני תלמידי השכבה חדשה, קרן מקבלת לראיונות תלמידים שרוצים לקבל תגבורים במרכז תבלין. הביקוש הוא גבוה ותלמידים עומדים בתור, כן, על מנת להגיע לשיחה. תלמיד שמתחיל תהליך במרכז תבלין יודע שהוא לא יכול לבטל שיעור לאחר שכבר קבע אותו. לא מקבלים כאן תגבור אך ורק לפני מתכונת או בגרות, אלא באופן עקבי לאורך כל השנה.

בקשות של תלמידים להצטרף רגע לפני מתכונת נענות בשלילה ואותם תלמידים, בהרבה מקרים, חוזרים בשנה שלאחר מכן ומבקשים להתקבל לראיון על מנת להצטרף.

מה זה תבלינומט?!

תאום וקביעת שיעורי תגבור הם באחריות התלמיד בלבד. המערכת היא ממוחשבת ונקראת "תבלינומט" והתלמידים נכנסים למערכת מהאינטרנט על מנת לקבוע שיעור – זו אחריותם. קביעת השיעור מתבצעת עד יום רביעי בשבוע על מנת לתאם שיעורים לשבוע הבא. ביום רביעי המערכת ננעלת ואין אפשרות לבצע שינויים. מורים שעובדים בתיכון בראשון לציון או באשדוד יחשבו שזה מדע בדיוני, אבל זה עובד.

התאמת מורים לתלמידים

התאמת מורים לתלמידים היא סוד נוסף להצלחת תבלין. בתבלין יש כ-40 מורים, מתנדבים וסטודנטים ולכל אחד אופי שונה. אחת מהנקודות החשובות בהן קרן משקיעה מאמץ רב הוא התאמת כל תלמיד למורה שהכי יתאים לו. הכימיה שנוצרת בין תלמיד למורה או למתנדב שנפגשים פעם בשבוע משמעותית מאוד להצלחת התלמיד. מצב הפוך בו אין כימיה יביא לכישלון בתהליך.

אלוהים נמצא בפרטים הקטנים, בכך קרן מאוד מאמינה וכך היא מנהלת את מרכז הלמידה.

בחזרה לדף ראשי - כפר הנוער עיינות

רוצים להמליץ ? אולי לשאול ? או סתם להראות לחבריכם מהפייסבוק משהו שאתם אוהבים. זה המקום, אפשר לכתוב תגובות...

{fcomment}