מדריך טיניטוס - שאלות ותשובות

מטבע הדברים, אצל אנשים הסובלים מטיניטוס יש שאלות רבות הקשורות למצבם הרפואי. זאת בין אם מדובר במצב שהלך והתגבר במשך השנים, טיניטוס חזק שהתפרץ לפתע, שמפריע באופן קבוע במהלך כל היום או שמופיע רק לפני השינה.

שאלות נפוצות הקשור לטיניטוס:

מה מרגיש האדם שסובל?

האם יש כמה סוגי טיניטוס, ואם כן - איזה?

האם זה יכול לעבור לבד? ואם כן, אצל מי ומתי?

כיצד אפשר לדעת ממה נגרם הטיניטוס ומה החשיבות של אבחון יסודי?

מה היתרונות והחסרונות של הטיפולים השונים? איך להחליט במה לבחור?

האם הטיפולים הקיימים מיועדים רק להקלה על הסימפטומים או שיש גם טיפולים מרפאים? 

 אז מה זה טיניטוס?

המושג מתייחס לרעש ששומעים בראש או באוזן ומתבטא בצלצולים, צפצופים, רשרוש וכן הלאה. הרעש לא מגיע מהסביבה החיצונית ומקורו בגוף.

האם טיניטוס מוגדר כמחלה?

לא מדובר מחלה אלא בסימפטום. מדובר למעשה בקולות שמגיעים מהגוף עצמו והסבל שנגרם לאדם יכול להיות תוצאה של גורמים רבים.

איך מאבחנים טיניטוס?

הרופא לוקח היסטוריה רפואית מדוקדקת, מבצע בדיקה פיזית ושולח לבדיקות עזר רלוונטיות כדי לנסות ולאתר את הגורם או הגורמים.

איזה בדיקות עזר נהוג לעשות?

החולה יידרש לעבור בדיקות שמיעה ובדיקות עזר אחרות כגון: ABR , בדיקת הדמייה וכד'.

ממה זה יכול להיגרם?

קיימים גורמים רבים במערכות גוף שונות היכולים להיות קשורים לכך. חלקם הקטן קשור לתחום האף אוזן וגרון כמו: מחלות הקשורות לאוזן הפנימית, חסימה של שעווה באוזן וגידול במערכת השמע (נאורומה אקוסטית). גורמים נוספים יכולים להיות תרופות, מפרצת מוחית והפרעות מטאבוליות שונות.

איזה סוגי טיניטוס יש?

נהוג לחלק את הסוגי  ל-2: (1) טיניטוס סובייקטיבי - שאותו שומע רק החולה (קיים אצל רוב החולים). (2) טיניטוס אובייקטיבי - שאותו יכול לשמוע הרופא באמצעות מכשירים רפואיים. שמות נוספית לטיניטוס אובייקטיבי הם טיניטוס פולסטילי, הולם או פועם.

מה לעשות אם מומחה אא"ג לא מצא גורם?

מאחר וטיניטוס עלול להיות קשור לפגיעה במערכות רבות בגוף, האבחון יכול להיות מורכב. כאשר הבדיקות אצל רופא עם מומחיות באף אוזן וגרון תקינות, כדאי לבדוק תחומים נוספים שלא קשורים לאוזן ועלולים להיות קשורים.

לחצו לקריאה על גורמים רפואיים נוספים - טיניטוס והפרעות מטאבוליות

באילו מקרים זה עלול להיות מסוכן?

חשוב לדעת שברוב המקרים אין מדובר על בעיה מסכנת חיים. במקרים נדירים יחסית, זה יכול להיות סימפטום של מצב חמור כגון גידול או מפרצת במוח ולכן חשוב לפנות לבירור מקיף אצל מומחה לרפואת אף אוזן וגרון שאליו ניתן להגיע דרך כל קופות החולים.

מתי אדם בריא שומע טיניטוס?

יש לדעת שלמעשה זו תופעה רגילה שקיימת אצל כל אדם. בדרך כלל אנו לא מבחינים בקולות אלה בגלל המיסוך של הקולות בסביבה ולכן אם אדם בריא ישהה בחדר האטום לצלילים, הוא ישמע טיניטוס. שעווה או נוזלים באוזן, שחוסמים את קולות המיסוך מהסביבה – עלולים לגרום לאדם לשמוע רעשים.

כמה אנשים בישראל סובלים מטיניטוס?

ההערכה היא שאצל 1.2 מליון ישראלים יש מטיניטוס. אצל רובם מדובר בטיניטוס סובייקטיבי, בדרגה קלה עד בינונית וכ- 40 אלף מתוכם סובלים מהפרעה ממשית ומשמעותי לחייהם.

למי מיועדים טיפולים מקלים להפחתת הרעש?

הטיפולים המקלים או הסימפטומטים מיועדים בעיקר לאנשים עם טיניטוס קל עד בינוני (רוב הסובלים). טיפולים אלה כוללים: מכשירי מיסוך, ביופידבק, היפנוזה, CBT ומכשירי TRT.אמנם הטיפולים הללו לא מעלימים את הבעיה אבל בהחלט יכולים להקל.

האם יש שיטות להקלה שאפשר ליישם לבד?

לפני מתן תשובה לשאלה זו, יש לדעת שמערכת השמיעה היא אחד מהמנגנונים הביולוגיים הרגישים ביותר בגוף האדם ומושפעת מאוד מגורמים נפשיים ו/או פיזיולוגיים.1. ההמלצות הכלליות הן להמנע מרעש מוגזם, הפחתה של חומרים עם השפעה עצבית כמו ניקוטין וקפאין, הפחתת צריכת המלח, שמירה על לחץ דם תקין ופעילות גופנית מסודרת.2. דבר נוסף שאפשר לעשות הוא להוריד מהאינטרנט קולות ממסכים למכשיר הנייד או לנגן מוזיקה שישמש למקומות שקטים ולשינה.

איזה טיפולים מרפאים יש כיום?

הטיפולים המרפאים בתחום האף אוזן וגרון ניתנים למצבים ספציפיים. לדוגמא טיפול בדלקת או זיהום שגרמו לטיניטוס, ליקויים של זרימת דם בגולגולת, הסרת גידול במערכת השמיעה והסרת שעווה באוזן.   גישה רפואית נוספת שמטרתה ריפוי, ניתנת ע"י ד"ר שמש מבית חולים הדסה. גישה זו מתמקדת באיתור וטיפול בליקויים מטאבוליים שמונעים רגנרציה של מערכת השמיעה ושווי המשקל.

התפרץ אצלי טיניטוס חזק - מה עליי לעשות?

בקישור הבא יש מדריך רפואי המיועד למי שסובל ממצב אקוטי, ובו כל הצעדים שיש לעשות, שלב אחר שלב - טיניטוס - מדריך רפואי