בר מצווה בכותל

קיום טקס בר מצווה בכותל המערבי, שריד מחומת בית המקדש, הנו אירוע מסורתי מיוחד ומרגש ובעל משמעות יהודית וערכית בת אלפי שנים. ניתן לראות את המוני בית ישראל מגיעים לרחבת הכותל במיטב מחלצותיהם מלווים את חתן בר המצווה או כלת בת המצווה הנרגש/ת.בר מצווה בכותל הכותל המערבי, שידוע כמקום החשוב ביותר ליהודים, ומהווה מקור לערגה וכיסופים של דורות רבים, הפך מאז 1967 לסמל היהדות והציונות וחוויה מעצבת בעלת משמעות ציונית-יהודית רבה. לכן לא מפליא שמספר הנערים הבוחרים לחגוג בר מצווה בכותל בירושלים הולך ועולה מדי שנה.

בר מצווה בכותל ובמצדה

בשנת 2016, נרתמה עמותת "הרוח הישראלית" לארגן לתלמידי כיתות ז' בשלוש פנימיות – בן יקיר, רמת הדסה וקריית יערים בר ובת מצווה מרגשת ומשמעותית. לפני כן, שקדו החניכים על תכנית חינוכית שמטרתה להכין את הנער או הנערה למעבר מילדות לבגרות כשבסוף יתקיים אירוע השיא של חגיגת בר או בת המצווה.

הפקת בר מצווה בכותל לחניכים

רמת הדסה

בכפר הנוער רמת הדסה השתתפו 15 בני ובנות מצווה בפרויקט מיוחד הכולל טיולים ופעילויות ערכיות. במקביל לפעילויות זכו החניכים המשתתפים - בטאבלטים. מתנת "הרוח הישראלית". ההיי-לייט היא נסיעה משותפת של החניכים ובני משפחתם לירושלים, סיור ברובע היהודי וצעדה משותפת בליווי תופים, שופרים ובני משפחה מריעים ומתרגשים לעריכת בת ו בר מצווה בכותל בירושלים.

קריית יערים

שניים עשר חניכים וחניכות מפנימיית קריית יערים השתתפו בתכנית רבת שלבים. בין היתר התבקשו להכין משהו למען הפנימייה, המשפחה, המדינה וכן הלאה. מה למשל? בפעילות למען המדינה – סימנו החניכים שבילים. למען הכפר – בנו ספסל ישיבה. ההיי לייט של התכנית היה בקשה אישית של כל חניך וחניכה. חלק בחרו בשחייה עם דולפינים, חלק בטיסה, צניחה חופשית ועוד. בסיום הוזמנו המשפחות ויחד נסעו כולם לירושלים לעריכת טקס בת ובר מצווה בכותל המערבי. לקריאה נוספת על האפשרויות להפקת – בר מצווה בכותל

בר מצווה במצדה

בן יקיר

חניכי כפר הנוער הדתי בן יקיר, המיועד לבנים בלבד, השתתפו בפעילויות בעלת משמעות ציונית-דתית שכללה ערבות הדדית, חיבור לשורשים ולארץ, התבגרות ולקיחת אחריות אישית. הפעילות כלל סדנאות שונות וסיור בירושלים שחיזק את תחושת השייכות לעם ולמולדת. ההיי לייט היה טיול בן יומיים ושיאו חגיגת בר מצווה במצדה. הטיול החל ביער בן שמן, טיול ג'יפים למצדה ובנץ הנחת תפילין במצדה ופעילות בנושא בר מצווה.

בת מצווה בכותל בהפתעה

אירנה מז'ונץ, בוגרת כפר הנוער הטכנולוגי הדסה נעורים שבעמק חפר, הנה עולה חדשה שעלתה לפני כשלוש שנים בגפה מארמניה.

שורשים יהודיים

השורשים היהודיים והציונות היו נטועים עמוק בלבה של אירנה כבר בהיותה בת 12. בארמניה לא חגגה בת מצווה אולם ניצתה בה האש וההכרה כי עליה לעלות לארץ ישראל והתקווה כי יום אחד תזכה לחגוג בת מצווה בכותל המערבי בירושלים. ללא משפחה ועם עברית דלה, הגיעה הדסה נעורים, בה נקלטה היטב ועשה את צעדיה הראשונים. עברו השנים, אירנה סיימה את לימודיה בפנימייה בהמלחה ונקלטה במכינת עלמה למנהיגות נשית.

ביקור בכותל המערבי

במהלך ההכשרה הגיעה בלוויית מדריכות וחניכות המכינה לירושלים. בין היתר ביקרו בכותל המערבי. עלמה הביטה בהתרגשות בשריד חומות בית המקדש וצפתה בערגה בחתן בר מצווה מחו"ל שחגג בר מצווה בכותל עם בני משפחתו.

"הלוואי שהיו חוגגים לי בת מצווה בכותל.."

בראותה את הפקת בר מצווה בכותל שעשו לחתן בר המצווה מחו"ל, לא יכלה אירנה להתאפק עוד והפטירה לעבר חברותיה את המשפט "הלוואי שהיו חוגגים לי בת מצווה בכותל". זמן קצר לאחר מכן, גילתה שהחברות מהמכינה לא שכחו אותה. 2 מבנות המכינה ארגנו בשקט ובסדר מופתי חגיגת בת מצווה ספונטנית לאירנה, ששבתה את לב הבנות בתמימות, האמונה בצדקת הדרך, הציונות שמפעמת בה והרצון העז להעניק ולתרום. ההפתעה הייתה מושלמת, כאשר חברותיה פצחו בשירה וריקודים סביב אירנה הנפעמת. בתום האירוע, סיפרה אירנה, דומעת מהתרגשות, כי היא "מרגישה שלמה בפעם הראשונה".[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]