האתר הגדול והנצפה בישראל לנוער שמעוניין ללמוד במסגרת שונה

פנימיה

לא במקרה פנימיה נחשבת ל"כור ההיתוך" של החברה הישראלית. אחד הדברים המיוחדים והבולטים שתוכלו למצוא בפנימיה הוא היכולת להתחבר לאוכלוסיה מגוונת ושונה שלא תמצאו  קרוב לבית.

פנימיה – חינוך ולימודים

אנחנו לא מתכוונים רק לאורן שהגיע מאילת ופגש בפנימיה את דקלה מקרית שמונה, אלא גם על האפשרות להיפגש עם ודים שמשפחתו עלתה מרוסיה, פנינה שהגיעה מאתיופיה, דייויד מארה"ב, ג'ניפר מאנגליה ועוד בני נוער מכל רחבי העולם ולכל אחד מהם מנהגים אחרים, תרבות קצת שונה.... בקיצור - הכרת וקבלת השונה.

חינוך והשכלה

דרך החינוך והיכולת לרכוש השכלה בפנימיה תלויים באפשרויות הלימוד שיש בפנימיה ובעיקר ברצון, השאיפות ויכולת הלימוד האישית שלכם מצד אחד ומצד שני אין הרבה מסגרות חינוכיות שיוכלו לתת לכם את מה שתקבלו בפנימיה.

מבחינה לימודית השאיפה היא תמיד להגיע לבגרות מלאה אבל אם זה מתגלה כקשה מאוד להשגה תוכלו לעשות בגרות חלקית אבל לחוות הצלחה דרך עבודה עם בעלי חיים, לימודים מקצועיים או כל דבר אחר שבו תרגישו חווית הצלחה והנאה.  יש פנימיות שונות בהן יש מסלול מקצועי-טכנולוגי שבסיומו יהיה לכם מקצוע ביד.

בחירת פנימיה מתאימה

מבחינת החינוך תוכלו לבחור פנימיה שתתאים לאורך החיים שלכם או למי שאתם. אם אתם חילונים או אפילו מסורתיים לייט - תוכלו לבחור פנימיה עם אווירה פתוחה וחופשית. דתיים? אז יש גם פנימיות נפרדות לבנים ולבנות עם חינוך שמרני ברוח היהדות. הספורטאים שביניכם יוכלו למצוא פנימיה שתפתח את הכישורים שלכם בספורט ואם תרצו לפתח קריירה בצה"ל תוכלו להגיע לפנימיה צבאית. הכל בהתאם לרצונות שלכם.

עזרה לימודית

נקודה חשובה נוספת שכדאי שתיקחו בחשבון היא העזרה שתקבלו בלימודים גם מעבר לשעות בית הספר. ברוב הפנימיות בארץ תוכלו למצוא מרכז למידה מסודר עם מורים מקצועיים ומתנדבים שיעזרו לכם להתקדם ולהשתפר בלימודים כך שתוכלו לרוץ קדימה.

היכן אפשר למצוא פנימיה?

רוב הפנימיות בארץ נמצאות במרכז, בין זיכרון יעקב לאשקלון. עם זאת, יש מספר פנימיות בצפון, בדרום ובירושלים.

פנימיה היא משפחה

בפנימיה אתם למעשה חיים במעיין משפחה אחת גדולה. למה הכוונה?  יש לכם אם בית ואב בית שהם למעשה האבא והאימא בפנימיה ואחראים לדאוג שתכינו שיעורים, להעיר אתכם בבוקר, לעזור אם משהו מפריע לכם, לדבר עם מורים בבית הספר, להקשיב בכל בקשה שתפנו אליהם ולפעמים גם... להעניש. בנוסף יש לכם הרבה אחים ואחיות בני גילכם אתם תוכלו לבלות וליהנות במקום לשמור על האח הקטן או לסבול מהאח הגדול בבית.

תנאי מחייה ופעילויות

מבחינת התנאים, היום תוכלו למצוא ברוב הפנימיות מיזוג אוויר בכל חדר, שירותים ומקלחת צמודים, מועדון קבוצתי עם טלוויזיה, פינות ישיבה ומחשבים. ובזמן החופשי תוכלו למצוא המון פעילויות שימלאו לכם את היום כמו כמו חדר כושר, אירובי, ריקוד, אומנויות לחימה, מוסיקה וכמובן מתקני ספורט שונים, בריכה, אולם תרבות, דיסקו, מזנון ומה לא.

פנימיה חקלאית

פנימיה חקלאית היא למעשה חלק מבית הספר החקלאי שהיה נדבך חשוב בהיסטוריה של מדינת ישראל. בפנימיה החקלאית נקלטו, הוכשרו וחונכו בני נוער ישראלים ועולים לערכים נשגבים של עבודה עברית, ציונות וחלוציות.

תמיכה ממסדית

הפנימיה חקלאית זכתה לתמיכה כלכלית נרחבת של המוסדות הלאומיים ובתכנים הלימודיים בבתי הספר החקלאיים שולבו יחד לימודים חקלאיים עיוניים ומעשיים. בתום הלימודים יצאו התלמידים לעבוד בישובים השייכים להתיישבות העובדת.

תמורות בפנימיה החקלאית

בזמננו הפנימיה החקלאית עברה שינויים רבים. בתי הספר הפכו לאזוריים ועל יסודיים וקולטים תלמידים שאינם שייכים לפנימיה, מקורות המימון השתנו ועברו בחלקם לעליית הנוער, ענפים חקלאיים נסגרו אך למרות כל השינויים תפקידה המרכזי של הפנימיה החקלאית בקליטת בני נוער ובעידוד עלייה לארץ נשאר.

 • פנימיות בצפון הארץ

   

 • פנימיות במרכז הארץ

   

 • פנימיות בדרום הארץ

   

פנימיה בצפון

אם אתם מחפשים פנימיה בצפון אז יש מספר אפשרויות, יחסית די מצומצמות. יש שתי פנימיות באזור עפולה - עמק יזרעאל.

פנימיית כדורי היא מפורסמת מאוד בגלל בוגריה, יצחק רבין, יגאל אלון ועוד. כדורי היא פנימיה שנמצאת בצמוד לבית ספר אזורי גדול השייך לאגף הניסויי במשרד החינוך. כדורי הוא בית ספר רב תרבותי ובו לומדים בני דתות שונות. בית הספר משמש בית ספר אזורי לתושבי כפר תבור והסביבה היהודים, תושבי כפר כמא הצ'רקסים, וכן אף תלמידים בודדים מהיישובים הבדואים שלמרגלות התבור. תלמידי הפנימיה מגיעים אף ממקומות שונים וניתן למצוא בפנימיה ילדים של עובדים זרים אפריקאים שאומצו על ידי כדורי, דרוזים מהגליל, עולים חדשים שהגיעו במסגרת "נעלה" ממזרח אירופה וכמובן ישראלים יהודים מכל רחבי הארץ. יש מכללה טכנולוגית ולימודים מקצועיים גם במסגרת התיכון וניתן ללמוד כאן מלבד לימודים עיוניים מכונאות רכב ואוטוטרוניקה ולהמשיך עד תואר הנדסאי במסגרת המכללה בכיתות יג', יד' (גם בתנאי פנימיה)

ניר העמק היא פנימיה עם גוון משטרתי. וזה אומר לימודי משטרה הכוללים לימודים עיוניים בנושא קרימינולוגיה ומשטרה וכן צד מעשי בו עושים קורסים יחודיים הקשורים לנושא המשטרתי פרשות, כלבנות ועוד.

הודיות - פנימיה דתית הנמצאת ליד צומת גולני ובה מגמת לימודי משטרה, משק חלקאי מפותח בו לומדים ועובדים התלמידים ועוד.

קציני ים עכו - כפר נוער ימי בהגדרה אבל מבחינתכם זו פנימיה צבאית מבלי להיות באופן רשמי שוחרים. בקציני ים עכו לומדים בעיקר לימודים טכנולוגיים כגון אלקטרוניקה ומכונה אך יש גם מגמות עיוניות או עיוניות מדעיות. עוסקים הרבה מאוד בים ובשייט וזה כולל מרכז שייט שפתוח גם לאחר שעות הלימודים. פיתוח מנהיגות זה אחד המאפיינים הבולטים כאן הנתון שפרסם חיל הים על מספר מפקדי הסטילים שהינם בוגרי הפנימיה בקציני ים עכו מעורר השתאות ומצביע על כך שנושא המנהיגות הוא מאפיין חזק מאוד בלימודים בפנימיה.

מנוף - פנימיה חינוכית/טיפולית אליה מגיעים בני נוער דרך שירותי הרווחה בעיר מגוריהם. המקום מקסים והתלמידים לומדים בו במספר מגמות כולל מגמות מקצועיות.

רמת הדסה - כפר נוער ופנימיה שמשלבת תלמידים בעלי יכולות לימודיות רגילות עם תלמידים בעלי אבחון של לקויות למידה מורכבות. ברמת הדסה יש מספר דברים מאוד משמעותיים לחינוך תלמידי הפנימיה כגון "ירוק בלב" - מפעל לייצור דברי קוסמטיקה וצמחי תבלין המתופעל כולו על ידי תלמידי פנימיה. פינת החי והאורווה גם הן משמשות למטרות חינוכיות ונותנות פינה להרבה מאוד חניכים.

פנימיה בנתניה

הרבה גולשים רושמים בגוגל את המושג - פנימיה בנתניה או פנימייה ליד נתניה. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שהם שמעו משהו ולא בדיוק יודעים על מה מדובר. אז בשביל זה אנחנו כאן! יש שלוש פנימיות בנתניה או באזור נתניה אליהן ייתכן וכיוונתם.

הדסה נעורים - פנימיה שממוקמת אולי במקום היפה ביותר הארץ, על צוק מרהיב מעל חוף מכמורת עם נוף לים מכל מקום, מדהים! מעבר לכך יש כאן מגמה מקצועית למכונאות רכב מאוד מתקדמת וזו אחת הפנימיות הבודדות בהן יש שילוב של בית ספר טכנולוגי עם פנימיה. מעבר למכונאות יש מגמת אלקטרוניקה, תיאטרון ואיכות סביבה.
אורט נתניה. פנימיה השייכת לאגודה לקידום החינוך. מה שאומר שהם קולטים ילדים מהפריפריה עם פוטנציאל לבגרות עיונית מלאה ומביאים אותם למיצוי הפוטנציאל הלימודי שלהם על ידי מערכת מאוד תומכת של עזרה לימודית, הכוונה מקצועית, אבחון לקויות למיניהם וטיפול ומעקב צמוד בפתרונות ללקויות השונות. הפנימיה נמצאת במתחם של בית ספר טכנולוגי אורט יד ליבוביץ. ותלמידי הפנימיה נהנים ממגוון מגמות רחב הכולל מגמות עיוניות לצד מגמות טכנולוגיות ואף מסגרת שוחרים של חיל האוויר הפועלת בבי הספר

מבואות ים - כפר נוער ימי השוכן בצמוד לחוף. בפנימיה במבואות ים יש פעילויות חברתיות ענפות. מסעות ומשטים משמעותיים בהם לוקחים חלק התלמידים המבוגרים יותר כמפקדים. יש מגמות חקלאות ימית ושייט ומגמות טכנולוגיות - המגוון גדול. כל תלמיד במבואות ים מפליג הרבה לאורך כל שנות הלימוד בפנימיה.

פנימיה בשרון

באזור השרון יש לא מעט פנימיות:

עתיד רזיאל הרצליה - בית ספר למדעים ואמנויות ופנימיה הנמצאים בתוך כפר נוער בהרצליה. לומדים כאן מכיתה ז' ועד יב' תלמידים מצטיינים בתחומי המדעים והמוסיקה. בחטיבת הביניים חוגי העשרה כל יום במסגרת שעות הלימודים במגוון עצום של נושאים. בתיכון מגמות מחשבים, מגמות מדעיות ומגמת מזיקה ותיאטרון.

מוסינזון הוד השרון - פנימיה הנמצאת בכפר נוער שנמצא בתוך העיר. בבית הספר לומדים תלמידים מהוד השרון במקביל לתלמידי הפנימיה. במוסינזון מגמות ייחודיות כגון מגמת הספורט עם קבוצות כדורסל , כדורעף ושחיה. מגמת האגרואקולוגיה נחשבת למגמה מובילה ברמה ארצית - אקולוגיה עירונית. יש כיתת נחשון שהיא כיתה בה משלבים תלמידים מצטיינים בתחום המדעי לצד התחום החברתי.

נווה הדסה - פנימיה הנמצאת ליד קיבוץ תל יצחק ולומדים בה תלמידים מכיתה ז' ועד יב'. בבית הספר הלמידה בקבוצות קטנות, עד 20 תלמידים בכיתה והיעד - בגרות לכולם. הרבה חוגים ופעילויות.

הדסים - פנימיה הצמודה לבית ספר אזורי המורכב בעיקר מתלמידי אבן יהודה והסביבה.  בהדסים מספר מסגרות של פנימיה שאינן קשורות לפנימיה החינוכית של תלמידי ז' עד יב'.

 • פנימיות בצפון הארץ

   

 • פנימיות במרכז הארץ

   

 • פנימיות בדרום הארץ

   

פנימיה בתל אביב / במרכז

אנחנו נתקלים בהרבה גולשים שמחפשים פנימיה בתל אביב. בתל אביב עצמה אין ממש פנימיה, חוץ מפנימיית הכפר הירוק, אולם ברדיוס של 20 קילומטרים אפשר למצוא  אפשרויות מצוינות. נתחיל עם הכפר הירוק שממוקמת על גבול תל אביב ורמת השרון.

הכפר הירוק - פנימיה שקולטת תלמידים חזקים יחסית ללא בעיות משמעת. אותם תלמידים משתלבים בבית ספר אזורי בו לומדים תלמידים מצטיינים מכל האזור. זוהי אחת הפנימיות הבודדות בהן תלמידים מחוננים יכולים לגור בתנאי פנימיה וללמוד בכיתת מחוננים.

עיינות - פנימיה נחמדה מאוד הקרובה לראשון לציון, רחובות ונס ציונה. בעיינות מספר מגמות ייחודיות כגון מגמה קולינרית, מדעים ורפואה, אומנות הקולנוע, זואולוגיה ומשפט עברי. מעבר לכך במסגרת הפנימיה יש מרכז למידה מיוחד ומושקע הנקרא "מרכז תבלין" ויש בפנימייה הווי עשיר והרבה מאוד פעילויות חברתיות מהנות.

יוהנה ז'בוטינסקי - פנימיה הנמצאת כחמש דקות מראשון לציון בצמוד לבית ספר אזורי מעולה המשרת את תלמידים מבאר יעקב, ראשון לציון והאזור. מגוון מגמות - מדעיות, אומנותיות ואפילו מגמה מקצועית לחשמל. לרשות תלמידי הפנימיה יש הסעות אחת לשבועיים הביתה.

מקווה ישראל - פנימיה וכפר הנוער המורכב משלוש מסגרות שונות. פנימיה ובית ספר דתי, בית ספר חילוני ובית ספר צרפתי. במקום פועלת פנימיית יום ייחודית העובדת בשיתוף פעולה עם הרווחה בחולון על מנת לאתר תלמידים עם רצון ופוטנציאל לימודי גבוה שלא מקבלים תמיכה בבית.

ויצו נחלת יהודה - ויצו נחלת יהודה ידועה מאוד בזכות להקות המחול והזמר שלה שמופיעות ברחבי העולם בפני קהילות יהודיות רבות אבל יש בה הרבה מעבר לזה. כאן מנסים לתת מענה רגשי וטיפולי לתלמידים חלשים ובמסגרת אחרת לא מצליחו. נעשית כאן עבודה משמעותית החל מיחס מאוד מכבד בכל דבר הנוגע לתלמידי הפנימיה ועד חוגים להעצמה כמו רכיבה טיפולית, פינת חי בה עובדת בחורה מקסימה ומצליחה לגעת בתלמידים דרך בעלי החיים ועוד.

ויצו גן ונוף - מקום עם הרבה מאוד תשומת לב לתלמידים. זה מתחיל עם מנהלת בית הספר, המורים ונמשך עד אחרוני השינשינים. יש כאן יחס מיוחד לתרבות בעיקר לכל נושא התיאטרון וזה בא לידי ביטוי בהצגות אליהם יוצאים תלמידי הפנימיה ובערבי תרבות מיוחדים הנקראים "מופעים בגן". מגוון המגמות הוא גדול וכולל כיתת מצויינות הנקראת כיתת וטרינריה בחטיבת הביניים, מגמת תיאטרון, חקלאות, ניהול עסקי ואפילו אילוף כלבים.

כפר הנוער בן שמן - במרחק של רבע שעה מתל אביב נמצא כפר הנוער בן שמן שמצליח לשמור על האופי החקלאי שכל כך אפיין כפרי נוער. כאן, תלמידים קמים בבוקר לחליבה ברפת, לעבודה בשדה ואפילו לטיפול בטרקטורים במוסך. מעבר לזה יש כאן פנימיה מצוינת שמכוונת להרבה מאוד ערכים כגון שירות משמעותי בצה"ל, העצמה אישית בתחום המוסיקה ועוד.

פנימיה בחיפה / בצפון

עוד נושא שהרבה פעמים עולה הוא חיפוש פנימיה בחיפה או פנימיה בצפון.

בחיפה יש רק פנימיה אחת - צבאית הנקראת הפנימיה הצבאית לפיקוד ונמצאת ליד בית הספר הריאלי. זוהי פנימיה שקשה מאוד להתקבל אליה, צריך יכולות לימודיות גבוהות מכיוון שלומדים בבית הספר הריאלי שהוא בית ספר שבו יש הרבה מאוד דרישות. מעבר לזה הם מחפשים חבר'ה שייצאו לקצונה ויגיעו לפחות עד תפקיד מ"פ בצבא, זו המטרה שלהם ואם הם לא יאתרו את המאפיינים האלו אצלכם - לא תתקבלו.

קציני ים עכו - ליד חיפה במרחק רבע שעה עד חצי שעה יש עוד כמה פנימיות. קציני ים עכו שכבר כתבנו עליה בסעיף של פנימיות בצפון, לא רחוקה מחיפה. ימין אורד היא פנימיה דתית ליד עין הוד ויש בה גישה תרבותית מאוד מיוחדת. מאיר שפיה שנמצאת ליד זכרון יעקב היא פנימיה שנמצאת בסמוך לבית ספר אזורי מאוד טוב וכך גם אלוני יצחק שנמצאת ליד גבעת עדה ובנימינה. בעכו יש גם פנימיה עם גוון יותר טיפולי בשם מנוף.

כפר גלים - פנימיה ובית ספר אזורי לתלמידי ז' עד יב'. במקום יש גם מכללה טכנולוגית. מגוון חוגים, מרכזי חדשנות סביבתית, כדורגל בשיתוף עם מכבי חיפה, רדיו אזורי, מרכז מוזיקה ופרוייקט צהל"ה למנהיגות.

אלוני יצחק - לא ממש חיפה אבל באזור בנימינה-גבעת עדה. רוב תלמידי בית הספר בכפר הם חניכי הפנימיה. לומדים כאן מ-ז' ועד כיתה יב'. יום בשבוע מוקדש לעבודה במשק החקלאי, מגמת מוזיקה ייחודית, תכנית נעל"ה ועוד.

פנימיה בכפר סבא

מי שמחפש פנימיה בכפר סבא מתכוון בוודאי לפנימיית שטיינברג הנמצאת בעיר. זוהי פנימייה של האגודה לקידום החינוך ובה לומדים תלמידים מהפריפריה שיש להם פוטנציאל לימודי גבוה ויכולים להגיע לבגרות עיונית טובה. תלמידי הפנימיה לומדים באחד מחמשת התיכונים המובילים בעיר ומטבע הדברים יש להם הרבה מאוד אפשרויות לימודיות מכיוון שבניגוד לתלמידים שהנם תושבי כפר סבא הם יכולים לבחור איפה ללמוד. מעבר לזה יש להם כל מה שמציעה האגודה לקידום החינוך - אבחון, ליווי צמוד, פעילויות, העצמה וכו'.

פנימיה בירושלים

בירושלים יש ארבע פנימיות:

חוות הנוער הציוני - פנימיה בה יש מרכז למצויינות בספורט ולכן לומדים כאן הרבה מאוד ספורטאים מתחום השחייה התחרותית והאומנותית וכן סייפים. מעבר לכך יש בחוות הנוער הציוני מרכז מוסיקה מפותח מאוד ורוב תלמידי הפנימיה לומדים מוסיקה או משתתפים באחת מהלהקות, זמר או מחול. רק לשם הדוגמה, 30 תלמידים לומדים נגינה בפסנתר בחווה. יש כאן אווירה בינלאומית מכיוון שי כאן מספר פרוייקטים ומסלולים לנוער מרחבי העולם כגון נעל"ה, בית ספר אליאנס לצרפתים, מחנות רמה לקונסרבטיבים ועוד.

עין כרמית - פנימיה קטנה משפחה גדולה זהו הסלוגן שלהם אבל הם עומדים מאחוריו לא רק ברמת סלוגן אלא גם ברמה מעשית. זוהי פנימיה קטנה מאוד בה יש יחס מאוד אישי מכיוון שיש כאן הרבה אנשי צוות ומטבע הדברים זה כך. תלמידים לומדים בבית הספר האזורי הצמוד - עין כרם ויש גם מצטיינים במוסיקה ומחול שלומדים באקדמיה למוסיקה ומחול ולמעשה זו האפשרות היחידה לתלמידים שאינם ירושלים ללמוד בבית הספר המעולה הזה. שייכת לאגודה לקידום החינוך על כל היתרונות...

בויאר - נחשב לספינת הדגל ולבית הספר המפורסם ביותר של באגודה לקידום החינוך שעוסקת בצמצום פערים בין במרכז לפריפריה. בבויאר למדו רופאים, עורכי דין, מורים, שופטים (ועוד) רבים שהגיעו לאן שהגיעו בזכות העובדה שעזבו בגיל התיכון את הבית, הגיעו לירושלים ולמדו בבית ספר שמכוון למצוינות.

יאסא - תיכון ובו פנימיה למדעים ואמנויות הנמצא בירושלים ומיועד לתלמידים מבריקים בתחום המדעים או האמנויות. למעשה זו כמעט המסגרת היחידה הנותנת מענה במסגרת פנימיה לתלמידים מחוננים.

 • פנימיות בצפון הארץ

   

 • פנימיות במרכז הארץ

   

 • פנימיות בדרום הארץ

   

פנימיה בדרום

תיכון סביבתי - ט' עד יב'. הרבה טיולים, לימודים בשטח, שקט של מדבר, המון פעילויות חברתיות, לימודי סביבה והעדלאידע הכי מפורסמת בנגב. מקום קסום לתלמידי שהשטח והטיולים זה התחום שלהם.

אשל הנשיא - פנימיה שהינה חלק מכפר נוער ובו בית ספר אזורי מרשים מאוד מבחינת הלימידה והפעילויות החברתיות שבו. הפנימיה שייכת לאגודה לקידום החינוך אליה שייכים גם בויאר, שטיינברג וכו'.

חברת הנוער מצפה רמון - פנימיה השייכת למנהל לחינוך התיישבותי למרות שאינה חקלאית כלל. זוהי פנימיה של עמותת דרור בתי חינוך שפועלת במסגרת של תנועת הבוגרים של הנוער העובד והלומד. פנימיה מאוד ייחודית בשל המיקום הרחוק - מצפה רמון ואופי החניכים שהרבה מהם מגיעים מקינים של הנוער העובד לאחר שלא הסתדרו במסגרת בית הספר שליד הבית ומצאו בפנימיה הזו מקום שמתאים לאופי שלהם.

פנימיה לבנות דתיות

בפנימיה לבנות דתיות תוכלו לרכוש חינוך ברוח היהדות באווירה דתית מלאה. הפנימיה לבנות היא בעצם חממה שיוצרת הפרדה ביניכן, הבנות, לבין האווירה המתירנית ברחוב ומאפשרת לכן להתחנך ולרכוש השכלה תוך שמירה על אורח חיים דתי אופטימאלי. דוגמא לפנימייה דתית לבנות בלבד היא איילת השחר שברמת הגולן.

בפנימיה לבנות דתיות תהיו מחויבות להתלבש בצניעות והדבר אומר חולצות עם שרוולים וחצאיות. יש מקומות בהן אפשר ללבוש מכנסיים מתחת לחצאית בהתאם לאופנה שהשתרשה בציבור הדתי בעת האחרונה. לא בכולם.

במסגרת החיים בפנימיה דתית יש הקפדה על קיום מצוות שבין אדם לחברו ומתאימות לדרך החיים בפנימיה. דבר שיחייב אתכן, החניכות שחיות בקבוצה, עובדות ולומדות יחד, להתחשב יותר אחת בשנייה, להתחלק בדברים ולהתפשר.

פנימיה טיפולית

פנימיה טיפולית מכוונת לקיים מסגרת חינוכית וטיפולית תומכת לתלמידים עם קשיים לימודיים בשל לקויות למידה מורכבות או מצב כלכלי וסביבתי שלא אפשר לנער או הנערה לממש את מלוא הפוטנציאל שטמון בהם.

 

בפנימיה טיפולית מתחנכים גם תלמידים בעלי קשיים בהתנהגות או קשיים רגשיים ובפנימיה עושים מאמצים לשפר את יכולותיהם הלימודיות, הערכיות  וההתנהגותיות על מנת לאפשר לחניכים השתלבות מוצלחת בקהילה ושירות צבאי. דוגמה טובה לפנימייה טיפולית שבה נעזרים בבעלי חיים ורכיבה על סוסים כדי לשלב ולדחוף את החניכים לתעודת בגרות היא - פנימיית קדמה.

פנימיה

לא במקרה פנימיה נחשבת ל"כור ההיתוך" של החברה הישראלית. אחד הדברים המיוחדים והבולטים שתוכלו למצוא בפנימיה הוא היכולת להתחבר לאוכלוסיה מגוונת ושונה שלא תמצאו  קרוב לבית.

פנימיה – חינוך ולימודים

אנחנו לא מתכוונים רק לאורן שהגיע מאילת ופגש בפנימיה את דקלה מקרית שמונה, אלא גם על האפשרות להיפגש עם ודים שמשפחתו עלתה מרוסיה, פנינה שהגיעה מאתיופיה, דייויד מארה"ב, ג'ניפר מאנגליה ועוד בני נוער מכל רחבי העולם ולכל אחד מהם מנהגים אחרים, תרבות קצת שונה.... בקיצור - הכרת וקבלת השונה.

חינוך והשכלה

דרך החינוך והיכולת לרכוש השכלה בפנימיה תלויים באפשרויות הלימוד שיש בפנימיה ובעיקר ברצון, השאיפות ויכולת הלימוד האישית שלכם מצד אחד ומצד שני אין הרבה מסגרות חינוכיות שיוכלו לתת לכם את מה שתקבלו בפנימיה. מבחינה לימודית השאיפה היא תמיד להגיע לבגרות מלאה אבל אם זה מתגלה כקשה מאוד להשגה תוכלו לעשות בגרות חלקית אבל לחוות הצלחה דרך עבודה עם בעלי חיים, לימודים מקצועיים או כל דבר אחר שבו תרגישו חווית הצלחה והנאה.  יש פנימיות שונות בהן יש מסלול מקצועי-טכנולוגי שבסיומו יהיה לכם מקצוע ביד.

בחירת פנימיה מתאימה

מבחינת החינוך תוכלו לבחור פנימיה שתתאים לאורך החיים שלכם או למי שאתם. אם אתם חילונים או אפילו מסורתיים לייט - תוכלו לבחור פנימיה עם אווירה פתוחה וחופשית. דתיים? אז יש גם פנימיות נפרדות לבנים ולבנות עם חינוך שמרני ברוח היהדות. הספורטאים שביניכם יוכלו למצוא פנימיה שתפתח את הכישורים שלכם בספורט ואם תרצו לפתח קריירה בצה"ל תוכלו להגיע לפנימיה צבאית. הכל בהתאם לרצונות שלכם.

עזרה לימודית

נקודה חשובה נוספת שכדאי שתיקחו בחשבון היא העזרה שתקבלו בלימודים גם מעבר לשעות בית הספר. ברוב הפנימיות בארץ תוכלו למצוא מרכז למידה מסודר עם מורים מקצועיים ומתנדבים שיעזרו לכם להתקדם ולהשתפר בלימודים כך שתוכלו לרוץ קדימה.

פנימיה היא משפחה

בפנימיה אתם למעשה חיים במעיין משפחה אחת גדולה. למה הכוונה?  יש לכם אם בית ואב בית שהם למעשה האבא והאימא בפנימיה ואחראים לדאוג שתכינו שיעורים, להעיר אתכם בבוקר, לעזור אם משהו מפריע לכם, לדבר עם מורים בבית הספר, להקשיב בכל בקשה שתפנו אליהם ולפעמים גם... להעניש. בנוסף יש לכם הרבה אחים ואחיות בני גילכם אתם תוכלו לבלות וליהנות במקום לשמור על האח הקטן או לסבול מהאח הגדול בבית.

תנאי מחייה ופעילויות

מבחינת התנאים, היום תוכלו למצוא ברוב הפנימיות מיזוג אוויר בכל חדר, שירותים ומקלחת צמודים, מועדון קבוצתי עם טלוויזיה, פינות ישיבה ומחשבים. ובזמן החופשי תוכלו למצוא המון פעילויות שימלאו לכם את היום כמו כמו חדר כושר, אירובי, ריקוד, אומנויות לחימה, מוסיקה וכמובן מתקני ספורט שונים, בריכה, אולם תרבות, דיסקו, מזנון ומה לא.

פנימיה חקלאית

פנימיה חקלאית היא למעשה חלק מבית הספר החקלאי שהיה נדבך חשוב בהיסטוריה של מדינת ישראל. בפנימיה החקלאית נקלטו, הוכשרו וחונכו בני נוער ישראלים ועולים לערכים נשגבים של עבודה עברית, ציונות וחלוציות.

תמיכה ממסדית

הפנימיה חקלאית זכתה לתמיכה כלכלית נרחבת של המוסדות הלאומיים ובתכנים הלימודיים בבתי הספר החקלאיים שולבו יחד לימודים חקלאיים עיוניים ומעשיים. בתום הלימודים יצאו התלמידים לעבוד בישובים השייכים להתיישבות העובדת.

תמורות בפנימיה החקלאית

בזמננו הפנימיה החקלאית עברה שינויים רבים. בתי הספר הפכו לאזוריים ועל יסודיים וקולטים תלמידים שאינם שייכים לפנימיה, מקורות המימון השתנו ועברו בחלקם לעליית הנוער, ענפים חקלאיים נסגרו אך למרות כל השינויים תפקידה המרכזי של הפנימיה החקלאית בקליטת בני נוער ובעידוד עלייה לארץ נשאר.

היכן אפשר למצוא פנימיה?

רוב הפנימיות בארץ נמצאות במרכז, בין זיכרון יעקב לאשקלון. עם זאת, יש מספר פנימיות בצפון, בדרום ובירושלים.

פנימיה בצפון

אם אתם מחפשים פנימיה בצפון אז יש מספר אפשרויות, יחסית די מצומצמות. יש שתי פנימיות באזור עפולה - עמק יזרעאל.
פנימיית כדורי היא מפורסמת מאוד בגלל בוגריה, יצחק רבין, יגאל אלון ועוד. כדורי היא פנימיה שנמצאת בצמוד לבית ספר אזורי גדול השייך לאגף הניסויי במשרד החינוך. כדורי הוא בית ספר רב תרבותי ובו לומדים בני דתות שונות. בית הספר משמש בית ספר אזורי לתושבי כפר תבור והסביבה היהודים, תושבי כפר כמא הצ'רקסים, וכן אף תלמידים בודדים מהיישובים הבדואים שלמרגלות התבור. תלמידי הפנימיה מגיעים אף ממקומות שונים וניתן למצוא בפנימיה ילדים של עובדים זרים אפריקאים שאומצו על ידי כדורי, דרוזים מהגליל, עולים חדשים שהגיעו במסגרת "נעלה" ממזרח אירופה וכמובן ישראלים יהודים מכל רחבי הארץ. יש מכללה טכנולוגית ולימודים מקצועיים גם במסגרת התיכון וניתן ללמוד כאן מלבד לימודים עיוניים מכונאות רכב ואוטוטרוניקה ולהמשיך עד תואר הנדסאי במסגרת המכללה בכיתות יג', יד' (גם בתנאי פנימיה).

ניר העמק היא פנימיה עם גוון משטרתי. וזה אומר לימודי משטרה הכוללים לימודים עיוניים בנושא קרימינולוגיה ומשטרה וכן צד מעשי בו עושים קורסים יחודים הקשורים לנושא המשטרתי פרשות, כלבנות ועוד.
הודיות - פנימיה דתית הנמצאת ליד צומת גולני ובה מגמת לימודי משטרה, משק חקלאי מפותח בו לומדים ועובדים התלמידים ועוד.
קציני ים עכו - כפר נוער ימי בהגדרה אבל מבחינתכם זו פנימיה צבאית מבלי להיות באופן רשמי שוחרים. בקציני ים עכו לומדים בעיקר לימודים טכנולוגיים כגון אלקטרוניקה ומכונה אך יש גם מגמות עיוניות או עיוניות מדעיות. עוסקים הרבה מאוד בים ובשייט וזה כולל מרכז שייט שפתוח גם לאחר שעות הלימודים. פיתוח מנהיגות זה אחד המאפיינים הבולטים כאן הנתון שפרסם חיל הים על מספר מפקדי הסטילים שהינם בוגרי הפנימייה בקציני ים עכו מעורר השתאות ומצביע על כך שנושא המנהיגות הוא מאפיין חזק מאוד בלימודים בפנימיה.

מנוף - פנימיה חינוכית/טיפולית אליה מגיעים בני נוער דרך שירותי הרווחה בעיר מגוריהם. המקום מקסים והתלמידים לומדים בו במספר מגמות כולל מגמות מקצועיות.
רמת הדסה - כפר נוער ופנימיה שמשלבת תלמידים בעלי יכולות לימודיות רגילות עם תלמידים בעלי אבחון של לקויות למידה מורכבות. ברמת הדסה יש מספר דברים מאוד משמעותיים לחינוך תלמידי הפנימיה כגון "ירוק בלב" - מפעל לייצור דברי קוסמטיקה וצמחי תבלין המתופעל כולו על ידי תלמידי פנימיה. פינת החי והאורווה גם הן משמשות למטרות חינוכיות ונותנות פינה להרבה מאוד חניכים.

פנימיה בנתניה

הרבה גולשים רושמים בגוגל את המושג - פנימיה בנתניה. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שהם שמעו משהו ולא בדיוק יודעים על מה מדובר. אז בשביל זה אנחנו כאן! יש שלוש פנימיות בנתניה או באזור נתניה אליהן ייתכן וכיוונתם.

הדסה נעורים - פנימיה שממוקמת אולי במקום היפה ביותר הארץ, על צוק מעל חוף מכמורת עם נוף לים מכל מקום, מדהים! מעבר לכך יש כאן מגמה מקצועית למכונאות רכב מאוד מתקדמת וזו אחת הפנימיות הבודדות בהן יש שילוב של בית ספר טכנולוגי עם פנימיה. מעבר למכונאות יש מגמת אלקטרוניקה, תיאטרון ואיכות סביבה.
אורט נתניה. פנימיה השייכת לאגודה לקידום החינוך. מה שאומר שהם קולטים ילדים מהפריפריה עם פוטנציאל לבגרות עיונית מלאה ומביאים אותם למיצוי הפוטנציאל הלימודי שלהם על ידי מערכת מאוד תומכת של עזרה לימודית, הכוונה מקצועית, אבחון לקויות למיניהם וטיפול ומעקב צמוד בפתרונות ללקויות השונות. הפנימיה נמצאת במתחם של בית ספר טכנולוגי אורט יד ליבוביץ. ותלמידי הפנימיה נהנים ממגוון מגמות רחב הכולל מגמות עיוניות לצד מגמות טכנולוגיות ואף מסגרת שוחרים של חיל האוויר הפועלת בבי הספר

מבואות ים - כפר נוער ימי השוכן בצמוד לחוף. בפנימיה במבואות ים יש פעילויות חברתיות ענפות. מסעות ומשטים משמעותיים בהם לוקחים חלק התלמידים המבוגרים יותר כמפקדים. יש מגמות חקלאות ימית ושייט ומגמות טכנולוגיות - המגוון גדול. כל תלמיד במבואות ים מפליג הרבה לאורך כל שנות הלימוד בפנימיה.

פנימיה בשרון

באזור השרון יש לא מעט פנימיות:

עתיד רזיאל הרצליה - בית ספר למדעים ואמנויות ופנימיה הנמצאים בתוך כפר נוער בהרצליה. לומדים כאן מכיתה ז' ועד יב' תלמידים מצטיינים בתחומי המדעים והמוסיקה. בחטיבת הביניים חוגי העשרה כל יום במסגרת שעות הלימודים במגוון עצום של נושאים. בתיכון מגמות מחשבים, מגמות מדעיות ומגמת מזיקה ותיאטרון.

מוסינזון הוד השרון - פנימיה הנמצאת בכפר נוער שנמצא בתוך העיר. בבית הספר לומדים תלמידים מהוד השרון במקביל לתלמידי הפנימיה. במוסינזון מגמות ייחודיות כגון מגמת הספורט עם קבוצות כדורסל , כדורעף ושחיה. מגמת האגרואקולוגיה נחשבת למגמה מובילה ברמה ארצית - אקולוגיה עירונית. יש כיתת נחשון שהיא כיתה בה משלבים תלמידים מצטיינים בתחום המדעי לצד התחום החברתי.

הדסים - פנימיה הצמודה לבית ספר אזורי של תושבי אבן יהודה והסביבה. בפנימיית הדסים מספר מסגרות של פנימיה שאינן קשורות לפנימיה החינוכית של תלמידי ז' עד יב'.

נווה הדסה - פנימיה הנמצאת ליד קיבוץ תל יצחק ולומדים בה תלמידים מכיתה ז' ועד יב'. בבית הספר הלמידה בקבוצות קטנות, עד 20 תלמידים בכיתה והיעד - בגרות לכולם. הרבה חוגים ופעילויות.

פנימיה בתל אביב / במרכז

אנחנו נתקלים בהרבה גולשים שמחפשים פנימיה בתל אביב. בתל אביב עצמה אין ממש פנימיה, חוץ מפנימיית הכפר הירוק, אולם ברדיוס של 20 קילומטרים אפשר למצוא אפשרויות מצויינות. נתחיל עם הכפר הירוק שממוקמת על גבול תל אביב ורמת השרון.

הכפר הירוק - פנימיה שקולטת תלמידים חזקים יחסית ללא בעיות משמעת. אותם תלמידים משתלבים בבבית ספר אזורי בו לומדים תלמידים מצטיינים מכל האזור. זוהי אחת הפנימיות הבודדות בהן תלמידים מחוננים יכולים לגור בתנאי פנימיה וללמוד בכיתת מחוננים.

יוהנה ז'בוטינסקי - פנימיה הנמצאת כחמש דקות מראשון לציון בצמוד לבית ספר אזורי מעולה המשרת את תלמידים מבאר יעקב, ראשון לציון והאזור. מגוון מגמות - מדעיות, אומנותיות ואפילו מגמה מקצועית לחשמל. לרשות תלמידי הפנימיה יש הסעות אחת לשבועיים הביתה.

 

מקוה ישראל - פנימיה וכפר הנוער המורכב משלוש מסגרות שונות. פנימיה ובית ספר דתי, בית ספר חילוני ובית ספר צרפתי. במקום פועלת פנימיית יום ייחודית העובדת בשיתוף פעולה עם הרווחה בחולון על מנת לאתר תלמידים עם רצון ופוטנציאל לימודי גבוה שלא מקבלים תמיכה בבית.

ויצו נחלת יהודה - ויצו נחלת יהודה ידועה מאוד בזכות להקות המחול והזמר שלה שמופיעות ברחבי העולם בפני קהילות יהודיות רבות אבל יש בה הרבה מעבר לזה. כאן מנסים לתת מענה רגשי וטיפולי לתלמידים חלשים ובמסגרת אחרת לא מצליחו. נעשית כאן עבודה משמעותית החל מיחס מאוד מכבד בכל דבר הנוגע לתלמידי הפנימיה ועד חוגים להעצמה כמו רכיבה טיפולית, פינת חי בה עובדת בחורה מקסימה ומצליחה לגעת בתלמידים דרך בעלי החיים ועוד.

ויצו גן ונוף - מקום עם הרבה מאוד תשומת לב לתלמידים. זה מתחיל עם מנהלת בית הספר, המורים ונמשך עד אחרוני השינשינים. יש כאן יחס מיוחד לתרבות בעיקר לכל נושא התיאטרון וזה בא לידי ביטוי בהצגות אליהם יוצאים תלמידי הפנימיה ובערבי תרבות מיוחדים הנקראים "מופעים בגן". מגוון המגמות הוא גדול וכולל כיתת מצויינות הנקראת כיתת וטרינריה בחטיבת הביניים, מגמת תיאטרון, חקלאות, ניהול עסקי ואפילו אילוף כלבים.

כפר הנוער בן שמן - במרחק של רבע שעה מתל אביב נמצא כפר הנוער בן שמן שמצליח לשמור על האופי החקלאי שכל כך אפיין כפרי נוער. כאן, תלמידים קמים בבוקר לחליבה ברפת, לעבודה בשדה ואפילו לטיפול בטרקטורים במוסך. מעבר לזה יש כאן פנימיה מצוינת שמכוונת להרבה מאוד ערכים כגון שירות משמעותי בצה"ל, העצמה אישית בתחום המוסיקה ועוד.

עיינות - פנימיה נחמדה מאוד הקרובה לראשון לציון, רחובות ונס ציונה. בעיינות מספר מגמות ייחודיות כגון מגמה קולינרית, מדעים ורפואה, אומנות הקולנוע, זואולוגיה ומשפט עברי. מעבר לכך במסגרת הפנימיה יש מרכז למידה מיוחד הנקרא מרכז תבלין והרבה מאוד פעילויות חברתיות והנאה

פנימיה בחיפה / בצפון

עוד נושא שהרבה פעמים עולה הוא חיפוש פנימיה בחיפה או פנימיה בצפון.

בחיפה יש רק פנימיה אחת - צבאית הנקראת הפנימיה הצבאית לפיקוד ונמצאת ליד בית הספר הריאלי. זוהי פנימיה שקשה מאוד להתקבל אליה, צריך יכולות לימודיות גבוהות מכיוון שלומדים בבית הספר הריאלי שהוא בית ספר שבו יש הרבה מאוד דרישות. מעבר לזה הם מחפשים חבר'ה שייצאו לקצונה ויגיעו לפחות עד תפקיד מ"פ בצבא, זו המטרה שלהם ואם הם לא יאתרו את המאפיינים האלו אצלכם - לא תתקבלו.

קציני ים עכו - ליד חיפה במרחק רבע שעה עד חצי שעה יש עוד כמה פנימיות. קציני ים עכו שכבר כתבנו עליה בסעיף של פנימיות בצפון, לא רחוקה מחיפה. ימין אורד היא פנימיה דתית ליד עין הוד ויש בה גישה תרבותית מאוד מיוחדת. מאיר שפיה שנמצאת ליד זכרון יעקב היא פנימיה שנמצאת בסמוך לבית ספר אזורי מאוד טוב וכך גם אלוני יצחק שנמצאת ליד גבעת עדה ובנימינה. בעכו יש גם פנימיה עם גוון יותר טיפולי בשם מנוף.

כפר גלים - פנימיה ובית ספר אזורי לתלמידי ז' עד יב'. במקום יש גם מכללה טכנולוגית. מגוון חוגים, מרכזי חדשנות סביבתית, כדורגל בשיתוף עם מכבי חיפה, רדיו אזורי, מרכז מוזיקה ופרוייקט צהל"ה למנהיגות.

אלוני יצחק - לא ממש חיפה אבל באזור בנימינה-גבעת עדה. רוב תלמידי בית הספר בכפר הם חניכי הפנימיה. לומדים כאן מ-ז' ועד כיתה יב'. יום בשבוע מוקדש לעבודה במשק החקלאי, מגמת מוזיקה ייחודית, תכנית נעל"ה ועוד.

 • פנימיות בצפון הארץ

   

 • פנימיות במרכז הארץ

   

 • פנימיות בדרום הארץ

   

פנימיה בכפר סבא

מי שמחפש פנימיה בכפר סבא מתכוון בוודאי לפנימיית שטיינברג הנמצאת בעיר. זוהי פנימייה של האגודה לקידום החינוך ובה לומדים תלמידים מהפריפריה שיש להם פוטנציאל לימודי גבוה ויכולים להגיע לבגרות עיונית טובה. תלמידי הפנימיה לומדים באחד מחמשת התיכונים המובילים בעיר ומטבע הדברים יש להם הרבה מאוד אפשרויות לימודיות מכיוון שבניגוד לתלמידים שהנם תושבי כפר סבא הם יכולים לבחור איפה ללמוד. מעבר לזה יש להם כל מה שמציעה האגודה לקידום החינוך - אבחון, ליווי צמוד, פעילויות, העצמה וכו'.

פנימיה בירושלים

בירושלים יש ארבע פנימיות:

חוות הנוער הציוני - פנימיה בה יש מרכז למצויינות בספורט ולכן לומדים כאן הרבה מאוד ספורטאים מתחום השחייה התחרותית והאומנותית וכן סייפים. מעבר לכך יש בחוות הנוער הציוני מרכז מוסיקה מפותח מאוד ורוב תלמידי הפנימיה לומדים מוסיקה או משתתפים באחת מהלהקות, זמר או מחול. רק לשם הדוגמה, 30 תלמידים לומדים נגינה בפסנתר בחווה. יש כאן אווירה בינלאומית מכיוון שי כאן מספר פרוייקטים ומסלולים לנוער מרחבי העולם כגון נעל"ה, בית ספר אליאנס לצרפתים, מחנות רמה לקונסרבטיבים ועוד.

עין כרמית - פנימיה קטנה משפחה גדולה זהו הסלוגן שלהם אבל הם עומדים מאחוריו לא רק ברמת סלוגן אלא גם ברמה מעשית. זוהי פנימיה קטנה מאוד בה יש יחס מאוד אישי מכיוון שיש כאן הרבה אנשי צוות ומטבע הדברים זה כך. תלמידים לומדים בבית הספר האזורי הצמוד - עין כרם ויש גם מצטיינים במוסיקה ומחול שלומדים באקדמיה למוסיקה ומחול ולמעשה זו האפשרות היחידה לתלמידים שאינם ירושלים ללמוד בבית הספר המעולה הזה. שייכת לאגודה לקידום החינוך על כל היתרונות...

בויאר - נחשב לספינת הדגל ולבית הספר המפורסם ביותר של באגודה לקידום החינוך שעוסקת בצמצום פערים בין במרכז לפריפריה. בבויאר למדו רופאים, עורכי דין, מורים, שופטים (ועוד) רבים שהגיעו לאן שהגיעו בזכות העובדה שעזבו בגיל התיכון את הבית, הגיעו לירושלים ולמדו בבית ספר שמכוון למצוינות.

יאסא - תיכון ובו פנימיה למדעים ואמנויות הנמצא בירושלים ומיועד לתלמידים מבריקים בתחום המדעים או האמנויות. למעשה זו כמעט המסגרת היחידה הנותנת מענה במסגרת פנימיה לתלמידים מחוננים.

 • פנימיות בצפון הארץ

   

 • פנימיות במרכז הארץ

   

 • פנימיות בדרום הארץ

   

פנימיה בדרום

תיכון סביבתי - ט' עד יב'. הרבה טיולים, לימודים בשטח, שקט של מדבר, המון פעילויות חברתיות, לימודי סביבה והעדלאידע הכי מפורסמת בנגב. מקום קסום לתלמידי שהשטח והטיולים זה התחום שלהם.

אשל הנשיא - פנימיה שהינה חלק מכפר נוער ובו בית ספר אזורי מרשים מאוד מבחינת הלימידה והפעילויות החברתיות שבו. הפנימיה שייכת לאגודה לקידום החינוך אליה שייכים גם בויאר, שטיינברג וכו'.

חברת הנוער מצפה רמון - פנימיה השייכת למנהל לחינוך התיישבותי למרות שאינה חקלאית כלל. זוהי פנימיה של עמותת דרור בתי חינוך שפועלת במסגרת של תנועת הבוגרים של הנוער העובד והלומד. פנימיה מאוד ייחודית בשל המיקום הרחוק - מצפה רמון ואופי החניכים שהרבה מהם מגיעים מקינים של הנוער העובד לאחר שלא הסתדרו במסגרת בית הספר שליד הבית ומצאו בפנימיה הזו מקום שמתאים לאופי שלהם.

פנימיה לבנות דתיות

בפנימיה לבנות דתיות תוכלו לרכוש חינוך ברוח היהדות באווירה דתית מלאה. פנימיה לבנות היא בעצם חממה שיוצרת הפרדה ביניכן, הבנות, לבין האווירה המתירנית ברחוב ומאפשרת לכן להתחנך ולרכוש השכלה תוך שמירה על אורח חיים דתי על כל המשתמע מכך. דוגמא לפנימייה דתית לבנות בלבד היא איילת השחר שברמת הגולן.

בפנימיה לבנות דתיות תהיו מחויבות להתלבש בצניעות והדבר אומר חולצות עם שרוולים וחצאיות. יש מקומות בהן אפשר ללבוש מכנסיים מתחת לחצאית בהתאם לאופנה שהשתרשה בציבור הדתי בעת האחרונה. לא בכולם.

במסגרת החיים ב פנימיה דתית יש הקפדה על קיום מצוות שבין אדם לחברו ומתאימות לדרך החיים בפנימיה. דבר שיחייב אתכן, החניכות שחיות בקבוצה, עובדות ולומדות יחד, להתחשב יותר אחת בשנייה, להתחלק בדברים ולהתפשר.

פנימיה טיפולית

פנימיה טיפולית מכוונת לקיים מסגרת חינוכית וטיפולית תומכת לתלמידים עם קשיים לימודיים בשל לקויות למידה מורכבות או מצב כלכלי וסביבתי שלא אפשר להנער או הנערה לממש את מלוא הפוטנציאל שטמון בהם.

 

בפנימיה טיפולית מתחנכים גם תלמידים בעלי קשיים בהתנהגות או קשיים רגשיים ובפנימיה עושים מאמצים לשפר את יכולותיהם הלימודיות, הערכיות  וההתנהגותיות על מנת לאפשר לחניכים השתלבות מוצלחת בקהילה ושירות צבאי. דוגמה טובה לפנימייה טיפולית שבה נעזרים בבעלי חיים ורכיבה על סוסים כדי לשלב ולדחוף את החניכים לתעודת בגרות היא - פנימיית קדמה.