האתר הגדול והנצפה בישראל לנוער שמעוניין ללמוד במסגרת שונה

פנימייה

"פנימייה זה עניין תרבותי.." אומר דויד מחוות הנוער הציוני. באנגליה מסגרת של פנימייה נחשבת למאוד יוקרתית והביקוש רב על ההיצע. לעומת זאת בצרפת וברוסיה הורים לא מעוניינים לשלוח את ילדיהם לפנימיות. מה אצלנו?

פנימייה חקלאית

בארץ המושג פנימייה, שחלק מכם מכירים אולי ככפר נוער, משקף הרבה מאוד מההוויה הישראלית. בראשית הדרך, הפנימיות בישראל היו למעשה כפרי נוער חקלאיים. אל הפנימייה החקלאית הגיעו נערים ונערות על מנת לקבל הכשרה חקלאית ולהיות חלוצים. מאפיין נוסף של פנימיה היה קליטת בני הנוער שהגיעו לארץ  כעולים חדשים ולעתים לבד.

מהפך ברוח הזמן

בשנים האחרונות התרחשו הרבה שינויים והמושג פנימייה חקלאית עבר מהפך. ענפים חקלאים נסגרו בחלק מהמקומות, מגמות לימוד חדשות נפתחו בהתאם לרוח הזמן. עסקים שונים נכנסו לתחומי כפרי הנוער על מנת לממן חלק מההוצאות והפכו את הכפרים ליותר פתוחים לאוכלוסייה באזור. פנימיות רבות התחילו לקלוט תלמידים אקסטרנים לבית הספר על מנת למלא את השורות. עם זאת, קיבוץ גלויות היה ועדיין נשאר מאפיין עיקרי של מסגרת הפנימייה למרות השינויים הרבים שעברו עליה עם השנים.

לימודים בפנימייה

יש יתרונות ויש חסרונות במסגרת לימוד של פנימייה. לחלק מבני הנוער מסגרת כזו מתאימה ולחלק היא לא מתאימה כמו כל מסגרת חינוכית. אנחנו, במסגרות, באמת מאמינים שיש לא מעט ילדים שמסגרת של פנימייה יכולה להיות – להם, הרבה יותר טובה מכל מסגרת אחרת.

אם תעברו את המשוכה של תדמית כללית לא טובה של פנימיות בארץ, תגלו שדווקא כאן תוכלו לעבור ביתר קלות את הבגרויות בזכות המון עזרה מעבר לשעות הלימודים. הכיתות הקטנות והיחס האישי מהמורים, המדריכים, הש"ש ובנות השירות (שיש בכל פנימייה בארץ) יתנו לכם הרגשה שיש מישהו שאפשר לדבר אתו ויעזור לכם בלימודים ובכל דבר שתצטרכו.

מהי בעצם פנימייה?

למתעניינים ולמדקדקים פנימייה היא בעצם נגזרת של המושג "פנים" או "פנימי" כשהכוונה היא שהמקום מספק גם לינה וגם כלכלה.

יש לא מעט בתי ספר אזוריים שנמצאים פיזית בשטח פנימייה, כך שיש סיכוי טוב שאתם כפנימיסטים תלמדו לצד תלמידים שמגיעים מבחוץ (אקסטרנים) וחוזרים לאחר הלימודים הביתה להורים. אתם להבדיל חוזרים לחברים ואקשן.

חוגים ופעילויות העשרה

חוגים ופעילויות שונות ממלאים את סדר היום שלכם בתוכן כייפי, מעניין ותורם ותרגישו הרבה פחות שעמום מאשר בבית. בדרך כלל המגמות מאוד מגוונות וכל אחד יכול למצוא את עצמו באחת מהן – ענפים חקלאים שונים, מגמות מדעיות, מגמות לאומנות, מכונאות ועוד הרבה דברים.

הלב של הפנימייה

למעשה החוגים והפעילויות הם הלב של הפנימייה ואחד היתרונות הבולטים של מסגרת פנימייתית. תחשבו רגע על ילד ממוצע בעיר, חלק גדול משעות הפנאי שלו הן מול מחשב או טלויזיה. בפנימייה ממלאים לחניכים את רוב שעות היום בפעילות כך שאין מקום לשעמום ובטלה. נושא המוסיקה הוא מאוד חזק בכפרי הנוער ותמיד יש חדר מוסיקה וחוגי לימוד לנגינה.

 • פנימיות בצפון הארץ

   

 • פנימיות במרכז הארץ

   

 • פנימיות בדרום הארץ

   

הפנימייה כקרש קפיצה לטלוויזיה

לא במקרה מתמודדים רבים בתכניות שירה בטלוויזיה הם בוגרי כפרי נוער. מי למשל? רומה עמר, יהל דורון וגיא מנטש, לירן דנינו ועוד. יש הרבה חוגים אתגריים על מנת שחניכי הפנימייה יתמודדו עם קושי ואתגר. למשל רכיבה על אופניים, גלישה ועוד.

"תפירת חליפה" היא מונח מאוד נפוץ בפנימייה והכוונה היא שהמסגרת הלימודית כאן הרבה יותר גמישה מאשר בעיר ומאפשרת לתלמיד ללמוד במגמה שיותר קרובה לליבו ולעשות את מספר יחידות הלימוד האופטימלי בשבילו בכל מקצוע, דבר שלעתים נמנע מתלמיד בתיכון רגיל.

פנימייה – כיצד זה עובד?

בפנימייה אתם תגורו בבניין נפרד עם קבוצת הגיל שלכם ועם הפרדה בין בנים ובנות. במקום אבא ואמא רגילים יש לכם אב ואם בית שמתפקדים ומתנהגים כהורים רגילים לכל דבר ועניין. מבחינתכם זה אומר שהם נמצאים איתכם לאורך כל שעות היום, עוזרים לכם בלימודים, דואגים לכביסה, אוכל, כלכלה, מתעניינים, עוזרים ומטפלים בכל בעיה שיש... וכן, גם מענישים כשצריך. אבא ואמא כבר אמרנו?

בזמנכם החופשי אתם יכולים לשבת עם החבר'ה ולראות טלוויזיה במועדון של הקבוצה, לשחות בבריכה, לשחק כדורסל כדורגל וכו', לפתח פיגורה או שרירים בחדר הכושר, למצוא חוג שיתאים לכם מבין מגוון האפשרויות, לחטוף משהו קטן בקפיטריה, לראות סרט באולם תרבות, ועוד ועוד.

יתרון גדול נוסף הוא מרכז הלמידה. המרכז פועל בשעות אחר הצהריים והערב ויכול לחזק ולתגבר אותך בלימודים ולפתוח בפניך אפשרויות רבות בעתיד. במרכז הלמידה תוכלו לפנות למורה מקצועי או לאחד המתנדבים ותקבלו את כל העזרה שתרצו... רק תבקשו.

פנימייה לאומנויות

בירושלים נמצאת פנימייה שנקראת יאס"א והיא מוגדרת כבית ספר למדעים ואמנויות. אם אתם מאוד מוכשרים בתחום תוכלו להתקבל ליאס"א. במידה ולא התקבלתם קיימות מספר פנימיות בהן יש מגמת אמנות בבית הספר.איפה למשל ? בבית הספר החקלאי כדורי  שנמצא ליד התבור. ביוענה ז'בוטינסקי בבאר יעקב. אם תלמדו בשטיינברג בכפר סבא תוכלו לבחור בבית ספר בכפר סבא בו יש מגמת אמנות וישנן עוד פנימיות נוספות. בכל מקרה, בפנימייה עם מגמת אומנויות תוכלו לטפח את הצד היצירתי שלכם וגם להגשים את הנבואה של הגננת דינה מטרום-חובה שצפתה לכם עתיד אומנותי מזהיר אחרי שמילאתם את חוברת הצביעה בלי לצאת מהקווים.

במגמת אומנויות תחשפו ליצירות אמנות מפורסמות מהעבר ועד ימינו, תלמדו טכניקות שונות כמו רישום, עפרון, אקריליק, צבע שמן, הדפסים קולאז'ים ועוד. בנוסף תפתחו יכולת ניתוח ביקורתית כלפי יצירות עכשוויות.

פנימייה טיפולית

פנימייה טיפולית מבוססת על מודל הקהילה טיפולית שמקנה תכנית חינוכית מיוחדת לצד הכוונה, פיקוח וטיפול צמוד עבור חניכים עם קשיים רגשיים, התנהגותיים ובעיות למידה. בגדול המטרה היא לעזור לחניכים בפנימייה הטיפולית להתאושש מבחינה רגשית, חברתית ולימודית, לגלות או לגלות מחדש את הכישורים הטמונים בהם, לתת בידיהם כלים שיאפשרו להם להתמודד עם אותן בעיות ולשלבם בקהילה.

אנחנו נתקלים בהרבה מאוד פניות של הורים שילדיהם אובחנו לכיתה קטנה ובשלב זה או אחר הם מחפשים מסגרת פנימייה. השאלה הנפוצה ביותר היא האם יש פנימייה עם כיתה קטנה ולצערנו הדבר כמעט לא קיים. פנימייה חינוכית לרוב אינה בנויה לקלוט תלמידים מהחינוך המיוחד ולכן מראש אין כיתה קטנה בבית הספר של הפנימייה.

האפשרויות מאוד מוגבלות ולמעשה פנימיית עין גדי היא אולי היחידה שבתנאים מסוימים תקלוט ילד מאובחן. העובדה הזו למעשה משאירה כאפשרות רק את הפנימיות הטיפוליות ואין ספק להורים לילדים ללא בעיות משמעת קשה לשלוח את ילדיהם לפנימיות טיפוליות בעיקר בגלל איך שהדברים נראים כלפי חוץ. בפועל הרבה מאותם ילדים, לעתים מתוסכלים מאוד ממערכת החינוך, מוצאים את מקומם במסגרת פנימייה טיפולית זו או אחרת.

השורה התחתונה

השורה התחתונה היא – שלא לכל אחד זה מתאים, אבל יש נערים ונערות שמסגרת של פנימייה זוהי מסגרת שתהיה להם הרבה יותר טובה מאשר להישאר בבית ובתיכון הרגיל.

 • פנימיות בצפון הארץ

   

 • פנימיות במרכז הארץ

   

 • פנימיות בדרום הארץ

   

איפה אמצא פנימייה בשבילי?

תוכל/י למצוא פנימייה בצפון, במרכז ובדרום. המגוון גדול ויש הרבה אפשרויות טובות אודותיהן נרחיב כאן.

פנימייה בחיפה

באזור חיפה יש מספר פנימיות:

הפנימייה לפיקוד (ליד בית הספר הריאלי בחיפה) - מיועדת לחבר'ה רציניים שרואים את עתידם בצבא, לפחות עד תפקיד מ"פ/מג"ד. תנאי קבלה לא קלים מבחינת יכולות לימודיות. בית הספר הריאלי בו לומדים הוא בית ספר עם דרישות קבלה גבוהות ולכן מלבד מוטיבציה והתאמה לנושא הצבאי צריך ציונים גבוהים ויכולות לימודיות גבוהות.

כפר הנוער הדתי ימין אורד - מקום מפגש ייחודי למאות בני ובנות נוער יהודיים, מ-16 מדינות. החל מאירופה, דרום אמריקה, ארה"ב, המזרח הרחוק, וכלה בישראלים. הרמה הלימודית גבוהה ומסלולי הלימוד מותאמים גם לעולים, כולל מסלול תקשוב יוקרתי (בשיתוף חיל המודיעין) לבגרות (11 יחידות). בנוסף יש בכפר משק חקלאי ענק, מרכזים טכנולוגיים חדישים, חוגים וקורסים רבים וכן מרכז למידה ותגבור לימודי אישי.

כפר גלים - בית ספר אזורי ופנימייה שש שנתית. בכפר יש אקדמיה לכדורגל בשיתוף מכבי חיפה. משק חקלאי שבו התלמידים עובדים ולומדים. לימודי רדיו ורדיו אזורי. מגוון חוגים גדול ועוד.

פנימייה בצפון

מדובר כאן על פנימיות הנמצאות ברדיוס של כ- 30 ק"מ צפונית לחיפה.

קציני ים עכו - פנימייה עם אופי צבאי ולימודים טכנולוגים שהוקמה ב-1938 והיא החלוצה בתחומה בארץ. כל תלמידי הפנימייה ניגשים לבגרות מלאה וכן לבגרות טכנולוגית. הדגש הוא על מנהיגות וים. הפלגות ארוכות, שיט בזמן החופשי אחר הצהריים.

רמת הדסה - פנימייה חינוכית/טיפולית מצויינת. פינת חי ורכיבה טיפולית. מרכז יזמות בו הנערים והנערות עובדים, מייצרים, משווקים ואף מנהלים את קוי הייצור. אחוזי בגרות מרשימים.

מאיר שפיה - היום זה בית ספר אזורי ובו פנימייה במקור הוקם כמושבת בת של זיכרון יעקב ונקראת על שם אבי משפחת רוטשילד - מאיר אנשל. השם שפיה לקוח מהשם הערבי של המקום. רוב התלמידים מגיעים מהאזור וחלקם חניכי הפנימייה. כיתת מופת ולימודי מדעים ובעלי חיים.

פנימייה בירושלים

 יש ארבע פנימיות חינוכיות בירושלים:

חוות הנוער הציוני - פנימייה שעברה שינוי משמעותי בעשרים השנים האחרונות. היום מתמקדים שם בתלמידים ספורטאים ובתלמידים מצטיינים במדעים. תחום הספורט הוא שחייה תחרותית, שחייה צורנית וסייף.  בתחום הלימודי יש דגש על מדעים ואמנות הכוללת מוסיקה ועוד.פנימייה בנחלת יהודה

בויאר - פנימייה ידועה מאוד מכיוון שבמשך שנים רבות מגיעים אליה תלמידים מחוננים מהפריפריה על מנת להתקדם בצורה משמעותית ולהצליח בלימודים.

עין כרמית - פנימייה שעברה פיזית מיקום מתוך שכונת עין כרם לגבעה סמוכה לשכונה. גם פנימייה זו שייכת לאגודה לקידום החינוך אליה שייכת פנימית בויאר וגם היא שמה לה למטרה לקבל תלמידים עם פוטנציאל לימודי גבוה ולהצמיח אותם להצלחה. זו פנימיה קטנה יחסית בה לומדים קצת יותר ממאה ילדים. לאחרונה בוגרת צעירה שלה הפכה לחברת כנסת - פנינה תמנו-שטה ממפלגת יש עתיד.

יאסא - פנימייה למדעים ואמנויות המיועדת לתלמידים מחוננים באחד משני התחומים האלו.

פנימייה בכפר סבא

שטיינברג - פנימייה נוספת של האגודה לקידום החינוך ששמה לה למטרה לצמצם פערים בין הפריפריה הגאוגרפית והחברתית לבין המרכז וליצור מוביליות חברתית. שטיינברג בניגוד לרוב הפנימיות אינה צמודה לבית ספר מסוים ואינה חלק מכפר נוער. תלמידים הלומדים בפנימייה יכולים ללמוד בכל אחד מחמשת בתי הספר המובילים בכפר סבא על כל מבחר מגמות הלימוד המרשימות הקיימות בעיר.
 • פנימיות בצפון הארץ

   

 • פנימיות במרכז הארץ

   

 • פנימיות בדרום הארץ

   

פנימייה במרכז

פנימייה בתל אביב

הכפר הירוק - פנימייה ידועה הנמצאת בכפר נוער בין רמת השרון לתל אביב ובו בית ספר אזורי גדול ומאוד מבוקש. לפנימייה מתקבלים תלמידים עם ממוצע ציונים גבוה (מעל 80) ובלי בעיות משמעת. גם הכפר הירוק הוא בית לתלמידים עם יכולות לימודיות גבוהות שלא מצליחים לממש את הפוטנציאל שלהם ליד הבית.

פנימייה קרובה לתל אביב

עתיד רזיאל - פנימייה הנמצאת בהרצליה והינה פנימייה שש שנתית, כלומר לומדים וגרים בה תלמידים מכיתה ז' ועד יב'. בית הספר הצמוד לפנימייה הוא בי ספר למדעים ואמנויות ותנאי הקבלה אליו לא קלים. תלמידים עם בעיות משמעת אינם מתקבלים לעתיד רזיאל. בחטיבת הביניים לומדים כאן שלושה מקצועות ריאלים - פיזיקה, כימיה וביולוגיה. יש הרבה חוגי העשרה בתוך מסגרת יום הלימודים בבית הספר. בתיכון ניתן לבחור בין מגמות אמנות - מוסיקה, תאטרון  או מחול ובין מגמות מדעיות רציניות.
 
מקווה ישראל - פנימייה מעניינת בה זה לצד זה פועלת פנימייה דתית, פנימייה חילונית ובית ספר צרפתי המיועד לילדים דוברי צרפתית ולישראלים הרוצים לרכוש חינוך ותרבות פרנקופונים. במסגרת בית הספר מלמדים מורים רבים שהגיעו להוראה מהאקדמיה ומעולם ההיטק וזה דבר ייחודי ואופייני לפנימייה במקווה ישראל. חניכי הפנימיה יכולים להצטרף לקבוצת הכדורגל של מקווה וכמו בכל פנימייה אחרת קיימים כאן חוגים מגוונים ועזרה לימודית רבה.

פנימייה באזור המרכז / שפלה

עיינות - כפר נוער צעיר ברוחו ובו מגמות ייחודיות כגון בישול, קולנוע, מדעים ורפואה, זואולוגיה ומשפט עברי. מרכז למידה בו פעילים עשרות מתנדבים, מורים וסטודנטים ומאפשרים לתלמידי הפנימייה להתקדם משמעותית בתחום הלימודי.
בן שמן - פנימייה ותיקה וידועה בזכות בוגריה המפורסמים. שמעון פרס סיים כאן לפני שנים רבות ואפילו הכיר כאן את סוניה אבל עד היום בן שמן ממשיכה לעבוד ולאפשר עתיד מוצלח להרבה תלמידים. המשק החקלאי נשאר בשיאו למרות שיני הזמן. ועד היום תלמידים קמים כאן מוקדם בבוקר כדי לעבוד באחד מחמשת ענפי המשק השונים.  הכנה לצה"ל, טיולים וספורט הם חלק מהפעילויות שמקבלים תלמידים בפנימייה. נושא המוזיקה מאוד חזק כאן וכל שבוע מגיעים סטודנטים מהאקדמיה למוזיקה בירושלים כדי להעביר שיעורי מוזיקה לחניכי הפנימייה.

ויצו נחלת יהודה - פנימייה שהיום נמצאת בין בנייני השכונה שהולכת ומקיפה אותה בנחלת יהודה שבראשון לציון ובכל זאת שומרת על אופי חקלאי כפרי. נחלת יהודה ידועה בזכות הלהקות שלה. תלמידים שמשתלבים בלהקת המחול ולהקת השירה יוצאים להופעות בחו"ל ועובדים קשה על מנת להיות חלק מקבוצת החניכים הזו.

יוענה ז'בוטינסקי - ה-ע' זו לא טעות, היא החליפה את האות ה'. בכל מקרה יוענה הוא בית ספר אזורי מעולה לתלמידי באר יעקב ואף לתלמידים מראשון לציון המגיעים כל בוקר ללמוד כאן. ביוענה פנימייה בה לומדים תלמידים שרוצים ללמוד במסגרת פנימייה שבה בית ספר עם מגמות מצויינות למדעים, אמנות ואף חשמל.

פנימייה

"פנימייה זה עניין תרבותי.." אומר דויד מחוות הנוער הציוני. באנגליה מסגרת של פנימייה נחשבת למאוד יוקרתית והביקוש רב על ההיצע. לעומת זאת בצרפת וברוסיה הורים לא מעוניינים לשלוח את ילדיהם לפנימיות. מה אצלנו?

פנימייה חקלאית

בארץ המושג פנימייה, שחלק מכם מכירים אולי ככפר נוער, משקף הרבה מאוד מההוויה הישראלית. בראשית הדרך, הפנימיות בישראל היו למעשה כפרי נוער חקלאיים. אל הפנימייה החקלאית הגיעו נערים ונערות על מנת לקבל הכשרה חקלאית ולהיות חלוצים. מאפיין נוסף של פנימיה היה קליטת בני הנוער שהגיעו לארץ  כעולים חדשים ולעתים לבד.

מהפך ברוח הזמן

בשנים האחרונות התרחשו הרבה שינויים והמושג פנימייה חקלאית עבר מהפך. ענפים חקלאים נסגרו בחלק מהמקומות, מגמות לימוד חדשות נפתחו בהתאם לרוח הזמן. עסקים שונים נכנסו לתחומי כפרי הנוער על מנת לממן חלק מההוצאות והפכו את הכפרים ליותר פתוחים לאוכלוסייה באזור. פנימיות רבות התחילו לקלוט תלמידים אקסטרנים לבית הספר על מנת למלא את השורות. עם זאת, קיבוץ גלויות היה ועדיין נשאר מאפיין עיקרי של מסגרת הפנימייה למרות השינויים הרבים שעברו עליה עם השנים.

מקווה רכיבה על אופניים
להקת זמר בפנימייה

לימודים בפנימייה

יש יתרונות ויש חסרונות במסגרת לימוד של פנימייה. לחלק מבני הנוער מסגרת כזו מתאימה ולחלק היא לא מתאימה כמו כל מסגרת חינוכית. אנחנו, במסגרות, באמת מאמינים שיש לא מעט ילדים שמסגרת של פנימייה יכולה להיות – להם, הרבה יותר טובה מכל מסגרת אחרת.

אם תעברו את המשוכה של תדמית כללית לא טובה של פנימיות בארץ, תגלו שדווקא כאן תוכלו לעבור ביתר קלות את הבגרויות בזכות המון עזרה מעבר לשעות הלימודים. הכיתות הקטנות והיחס האישי מהמורים, המדריכים, הש"ש ובנות השירות (שיש בכל פנימייה בארץ) יתנו לכם הרגשה שיש מישהו שאפשר לדבר אתו ויעזור לכם בלימודים ובכל דבר שתצטרכו.

מהי בעצם פנימייה?

למתעניינים ולמדקדקים פנימייה היא בעצם נגזרת של המושג "פנים" או "פנימי" כשהכוונה היא שהמקום מספק גם לינה וגם כלכלה.

יש לא מעט בתי ספר אזוריים שנמצאים פיזית בשטח פנימייה, כך שיש סיכוי טוב שאתם כפנימיסטים תלמדו לצד תלמידים שמגיעים מבחוץ (אקסטרנים) וחוזרים לאחר הלימודים הביתה להורים. אתם להבדיל חוזרים לחברים ואקשן - דוגמא לפנימייה כזו היא פנימייה בהדסה נעורים.

חוגים ופעילויות העשרה

חוגים ופעילויות שונות ממלאים את סדר היום שלכם בתוכן כייפי, מעניין ותורם. תרגיש הרבה פחות שעמום מאשר בבית ויותר מכך הפעילויות ינתקו אתכם מהמסכים אבל בצורה מהנה ועם חברים. בדרך כלל המגמות מאוד מגוונות וכל אחד יכול למצוא את עצמו באחת מהן – ענפים חקלאים שונים, מגמות מדעיות, מגמות לאומנות, מכונאות ועוד הרבה דברים.

הלב של הפנימייה

למעשה החוגים והפעילויות הם הלב של הפנימייה ואחד היתרונות הבולטים של מסגרת פנימייתית. תחשבו רגע על ילד ממוצע בעיר, חלק גדול משעות הפנאי שלו הן מול מחשב או טלויזיה. בפנימייה ממלאים לחניכים את רוב שעות היום בפעילות כך שאין מקום לשעמום ובטלה. נושא המוסיקה הוא מאוד חזק בכפרי הנוער ותמיד יש חדר מוסיקה וחוגי לימוד לנגינה.

הפנימייה כקרש קפיצה לטלוויזיה

לא במקרה מתמודדים רבים בתכניות שירה בטלוויזיה הם בוגרי כפרי נוער. מי למשל? רומה עמר, יהל דורון וגיא מנטש, לירן דנינו ועוד. יש הרבה חוגים אתגריים על מנת שחניכי הפנימייה יתמודדו עם קושי ואתגר. למשל רכיבה על אופניים, גלישה ועוד.

"תפירת חליפה"

"תפירת חליפה" היא מונח מאוד נפוץ בפנימייה והכוונה היא שהמסגרת הלימודית כאן הרבה יותר גמישה מאשר בעיר ומאפשרת לתלמיד ללמוד במגמה שיותר קרובה לליבו ולעשות את מספר יחידות הלימוד האופטימלי בשבילו בכל מקצוע, דבר שלעתים נמנע מתלמיד בתיכון רגיל.

כיצד זה עובד?

בפנימייה אתם תגורו בבניין נפרד עם קבוצת הגיל שלכם ועם הפרדה בין בנים ובנות. במקום אבא ואמא רגילים יש לכם אב ואם בית שמתפקדים ומתנהגים כהורים רגילים לכל דבר ועניין.

מבחינתכם זה אומר שהם נמצאים איתכם לאורך כל שעות היום, עוזרים לכם בלימודים, דואגים לכביסה, אוכל, כלכלה, מתעניינים, עוזרים ומטפלים בכל בעיה שיש... וכן, גם מענישים כשצריך. אבא ואמא כבר אמרנו?

בזמנכם החופשי אתם יכולים לשבת עם החבר'ה ולראות טלוויזיה במועדון של הקבוצה, לשחות בבריכה, לשחק כדורסל כדורגל וכו', לפתח פיגורה או שרירים בחדר הכושר, למצוא חוג שיתאים לכם מבין מגוון האפשרויות, לחטוף משהו קטן בקפיטריה, לראות סרט באולם תרבות, ועוד ועוד.

יתרון גדול נוסף הוא מרכז הלמידה. המרכז פועל בשעות אחר הצהריים והערב ויכול לחזק ולתגבר אותך בלימודים ולפתוח בפניך אפשרויות רבות בעתיד. במרכז הלמידה תוכלו לפנות למורה מקצועי או לאחד המתנדבים ותקבלו את כל העזרה שתרצו... רק תבקשו.

פנימייה לאומנויות

בירושלים נמצאת פנימייה שנקראת יאס"א והיא מוגדרת כבית ספר למדעים ואמנויות. אם אתם מאוד מוכשרים בתחום תוכלו להתקבל ליאס"א. במידה ולא התקבלתם קיימות מספר פנימיות בהן יש מגמת אמנות בבית הספר.איפה למשל ? בבית הספר החקלאי כדורי  שנמצא ליד התבור. ביוענה ז'בוטינסקי בבאר יעקב.

אם תלמדו בשטיינברג תוכלו לבחור בבית ספר בכפר סבא בו יש מגמת אמנות וישנן עוד פנימיות נוספות. בכל מקרה, בפנימייה עם מגמת אומנויות תוכלו לטפח את הצד היצירתי שלכם וגם להגשים את הנבואה של הגננת דינה מטרום-חובה שצפתה לכם עתיד אומנותי מזהיר אחרי שמילאתם את חוברת הצביעה בלי לצאת מהקווים.

במגמת אומנויות תחשפו ליצירות אמנות מפורסמות מהעבר ועד ימינו, תלמדו טכניקות שונות כמו רישום, עפרון, אקריליק, צבע שמן, הדפסים קולאז'ים ועוד. בנוסף תפתחו יכולת ניתוח ביקורתית כלפי יצירות עכשוויות.

פנימייה טיפולית

פנימייה טיפולית מבוססת על מודל הקהילה טיפולית שמקנה תכנית חינוכית מיוחדת לצד הכוונה, פיקוח וטיפול צמוד עבור חניכים עם קשיים רגשיים, התנהגותיים ובעיות למידה. בגדול המטרה היא לעזור לחניכים בפנימייה הטיפולית להתאושש מבחינה רגשית, חברתית ולימודית, לגלות או לגלות מחדש את הכישורים הטמונים בהם, לתת בידיהם כלים שיאפשרו להם להתמודד עם אותן בעיות ולשלבם בקהילה.

אנחנו נתקלים בהרבה מאוד פניות של הורים שילדיהם אובחנו לכיתה קטנה ובשלב זה או אחר הם מחפשים מסגרת פנימייה. השאלה הנפוצה ביותר היא האם יש פנימייה עם כיתה קטנה ולצערנו הדבר כמעט לא קיים. פנימייה חינוכית לרוב אינה בנויה לקלוט תלמידים מהחינוך המיוחד ולכן מראש אין כיתה קטנה בבית הספר של הפנימייה.

האפשרויות מאוד מוגבלות ולמעשה פנימיית עין גדי היא אולי היחידה שבתנאים מסוימים תקלוט ילד מאובחן. העובדה הזו למעשה משאירה כאפשרות רק את הפנימיות הטיפוליות ואין ספק להורים לילדים ללא בעיות משמעת קשה לשלוח את ילדיהם לפנימיות טיפוליות בעיקר בגלל איך שהדברים נראים כלפי חוץ. בפועל הרבה מאותם ילדים, לעתים מתוסכלים מאוד ממערכת החינוך, מוצאים את מקומם במסגרת פנימייה טיפולית זו או אחרת.

השורה התחתונה

השורה התחתונה היא – שלא לכל אחד זה מתאים, אבל יש נערים ונערות שמסגרת של פנימייה זוהי מסגרת שתהיה להם הרבה יותר טובה מאשר להישאר בבית ובתיכון הרגיל.

איפה אמצא פנימייה בשבילי?

תוכל/י למצוא פנימייה בצפון, במרכז ובדרום. המגוון גדול ויש הרבה אפשרויות טובות אודותיהן נרחיב כאן.

פנימייה בחיפה

באזור חיפה יש מספר פנימיות:

הפנימייה לפיקוד (ליד בית הספר הריאלי בחיפה) - מיועדת לחבר'ה רציניים שרואים את עתידם בצבא, לפחות עד תפקיד מ"פ/מג"ד. תנאי קבלה לא קלים מבחינת יכולות לימודיות. בית הספר הריאלי בו לומדים הוא בית ספר עם דרישות קבלה גבוהות ולכן מלבד מוטיבציה והתאמה לנושא הצבאי צריך ציונים גבוהים ויכולות לימודיות גבוהות.

כפר הנוער הדתי ימין אורד - מקום מפגש ייחודי למאות בני ובנות נוער יהודיים, מ-16 מדינות. החל מאירופה, דרום אמריקה, ארה"ב, המזרח הרחוק, וכלה בישראלים. הרמה הלימודית גבוהה ומסלולי הלימוד מותאמים גם לעולים, כולל מסלול תקשוב יוקרתי (בשיתוף חיל המודיעין) לבגרות (11 יחידות). בנוסף יש בכפר משק חקלאי ענק, מרכזים טכנולוגיים חדישים, חוגים וקורסים רבים וכן מרכז למידה ותגבור לימודי אישי.

כפר גלים - בית ספר אזורי ופנימייה שש שנתית. בכפר יש אקדמיה לכדורגל בשיתוף מכבי חיפה. משק חקלאי שבו התלמידים עובדים ולומדים. לימודי רדיו ורדיו אזורי. מגוון חוגים גדול ועוד.

פנימייה בצפון

מדובר כאן על פנימיות הנמצאות ברדיוס של כ- 30 ק"מ צפונית לחיפה.

קציני ים עכו - פנימייה עם אופי צבאי ולימודים טכנולוגים שהוקמה ב-1938 והיא החלוצה בתחומה בארץ. כל תלמידי הפנימייה ניגשים לבגרות מלאה וכן לבגרות טכנולוגית. הדגש הוא על מנהיגות וים.

מאיר שפיה - היום זה בית ספר אזורי ובו פנימייה במקור הוקם כמושבת בת של זיכרון יעקב ונקראת על שם אבי משפחת רוטשילד - מאיר אנשל. השם שפיה לקוח מהשם הערבי של המקום. רוב התלמידים מגיעים מהאזור וחלקם חניכי הפנימייה. כיתת מופת ולימודי מדעים ובעלי חיים.

פנימייה בירושלים

 יש ארבע פנימיות חינוכיות בירושלים:

חוות הנוער הציוני - פנימייה שעברה שינוי משמעותי בעשרים השנים האחרונות. היום מתמקדים שם בתלמידים ספורטאים ובתלמידים מצטיינים במדעים. תחום הספורט הוא שחייה תחרותית, שחייה צורנית וסייף.  בתחום הלימודי יש דגש על מדעים ואמנות הכוללת מוסיקה ועוד.פנימייה בנחלת יהודה

בויאר - פנימייה ידועה מאוד מכיוון שבמשך שנים רבות מגיעים אליה תלמידים מחוננים מהפריפריה על מנת להתקדם בצורה משמעותית ולהצליח בלימודים.

עין כרמית - פנימייה שעברה פיזית מיקום מתוך שכונת עין כרם לגבעה סמוכה לשכונה. גם פנימייה זו שייכת לאגודה לקידום החינוך אליה שייכת פנימית בויאר וגם היא שמה לה למטרה לקבל תלמידים עם פוטנציאל לימודי גבוה ולהצמיח אותם להצלחה. זו פנימיה קטנה יחסית בה לומדים קצת יותר ממאה ילדים. לאחרונה בוגרת צעירה שלה הפכה לחברת כנסת - פנינה תמנו-שטה ממפלגת יש עתיד.

יאסא - פנימייה למדעים ואמנויות המיועדת לתלמידים מחוננים באחד משני התחומים האלו.

פנימייה במרכז

פנימייה בכפר סבא

שטיינברג - פנימייה נוספת של האגודה לקידום החינוך ששמה לה למטרה לצמצם פערים בין הפריפריה הגאוגרפית והחברתית לבין המרכז וליצור מוביליות חברתית. שטיינברג בניגוד לרוב הפנימיות אינה צמודה לבית ספר מסוים ואינה חלק מכפר נוער. תלמידים הלומדים בפנימייה יכולים ללמוד בכל אחד מחמשת בתי הספר המובילים בכפר סבא על כל מבחר מגמות הלימוד המרשימות הקיימות בעיר.

פנימייה בתל אביב

הכפר הירוק - פנימייה מפורסמת הנמצאת בכפר נוער בין רמת השרון לתל אביב ובו בית ספר אזורי גדול ומאוד מבוקש. לפנימייה מתקבלים תלמידים עם ממוצע ציונים גבוה (מעל 80) ובלי בעיות משמעת. הכפר הירוק הוא בית לתלמידים עם יכולות לימודיות גבוהות שלא מצליחים לממש את הפוטנציאל הגבוה שלהם ליד הבית.

פנימייה ליד תל אביב

עתיד רזיאל - פנימייה הנמצאת בהרצליה והנה פנימייה שש שנתית, כלומר לומדים וגרים בה תלמידים מכיתה ז' ועד יב'. בית הספר הצמוד לפנימייה הוא בי ספר למדעים ואמנויות ותנאי הקבלה אליו לא קלים. תלמידים עם בעיות משמעת אינם מתקבלים לעתיד רזיאל. בחטיבת הביניים לומדים כאן שלושה מקצועות ריאלים - פיזיקה, כימיה וביולוגיה. יש הרבה חוגי העשרה בתוך מסגרת יום הלימודים בבית הספר. בתיכון ניתן לבחור בין מגמות אמנות - מוסיקה, תאטרון  או מחול ובין מגמות מדעיות רציניות.

 

מקווה ישראל - פנימייה מעניינת בה זה לצד זה פועלת פנימייה דתית, פנימייה חילונית ובית ספר צרפתי המיועד לילדים דוברי צרפתית ולישראלים הרוצים לרכוש חינוך ותרבות פרנקופונים. במסגרת בית הספר מלמדים מורים רבים שהגיעו להוראה מהאקדמיה ומעולם ההי-טק וזה דבר ייחודי ואופייני לפנימייה במקווה ישראל. חניכי הפנימיה יכולים להצטרף לקבוצת הכדורגל של מקווה וכמו בכל פנימייה אחרת קיימים כאן חוגים מגוונים ועזרה לימודית רבה.

פנימייה באזור המרכז / שפלה

עיינות - כפר נוער צעיר ברוחו ובו מגמות ייחודיות כמו קולנוע, מדעים ורפואה, זואולוגיה משפט עברי ואקדמיה לכדורסלנים וכדורסלניות מבטיחים. יש בו מרכז למידה מושקע וייחודי ובו פעילים עשרות מתנדבים, מורים וסטודנטים המאפשרים לתלמידי הפנימייה להתקדם באופן משמעותי בתחום הלימודי.

בן שמן - פנימייה ותיקה וידועה בזכות בוגריה המפורסמים. שמעון פרס סיים כאן לפני שנים רבות ואפילו הכיר כאן את סוניה אבל עד היום בן שמן ממשיכה לעבוד ולאפשר עתיד מוצלח להרבה תלמידים. המשק החקלאי נשאר בשיאו למרות שיני הזמן. ועד היום תלמידים קמים כאן מוקדם בבוקר כדי לעבוד באחד מחמשת ענפי המשק השונים.  הכנה לצה"ל, טיולים וספורט הם חלק מהפעילויות שמקבלים תלמידים בפנימייה. נושא המוזיקה מאוד חזק כאן וכל שבוע מגיעים סטודנטים מהאקדמיה למוזיקה בירושלים כדי להעביר שיעורי מוזיקה לחניכי הפנימייה.

ויצו נחלת יהודה - פנימייה שהיום נמצאת בין בנייני השכונה שהולכת ומקיפה אותה בנחלת יהודה שבראשון לציון ובכל זאת שומרת על אופי חקלאי כפרי. נחלת יהודה ידועה בזכות הלהקות שלה. תלמידים שמשתלבים בלהקת המחול ולהקת השירה יוצאים להופעות בחו"ל ועובדים קשה על מנת להיות חלק מקבוצת החניכים הזו.

יוענה ז'בוטינסקי - ה-ע' זו לא טעות, היא החליפה את האות ה' בשם הקודם - יוהנה ז'בוטינסקי. בכל מקרה יוענה הוא בית ספר אזורי מעולה לתלמידי באר יעקב ואף לתלמידים מראשון לציון המגיעים כל בוקר ללמוד כאן. ביוענה פנימייה בה לומדים תלמידים שרוצים ללמוד במסגרת פנימייה שבה בית ספר עם מגמות מצוינות למדעים, אמנות וחשמל.