האתר הגדול והנצפה בישראל לנוער שמעוניין ללמוד במסגרת שונה

חוות קיימא – בית זית

הודי מדבר מהלב

לפני שאתם ממשיכים לקרוא, תפעילו את הסרטון שנמצא כאן למטה בעמוד, שבו הודי, בוגר קיימא בית זית, מספר בכמה מילים, מה החווה נתנה לו. המילים שלו (אף שהן באנגלית) כל כך מדויקות וכל כך ממחישות שאפשר גם אחרת. הוא אומר ומעיד על עצמו: אנשים יכולים להשתנות, ובאמת לעבור מהמצב הגרוע ביותר לטוב ביותר בזכות כמה אנשים אוהבים ותומכים.

לא צריך לצעוק על עגבנייה כדי שתהיה אדומה…

בחוות קיימא נותנים לבני נוער שקצת איבדו את האמון במערכת משהו שמחזיר אותם ללב החברה. המשהו הזה מבוסס על גישה הפוכה מהגישה המערכתית. יוני מייסד ומנהל עמותת קיימא אומר בסרטון שחקלאי לא צועק על העגבנייה, נו תתרוממי, תגדלי ותהיי אדומה אלא הוא פשוט דואג לאדמה הכי טובה ולאוויר הכי טוב ולתנאים הכי טובים וכך זה עם בני הנוער שמגיעים לחווה.

בחוות קיימא הם פשוט עובדים בחקלאות, לוקחים אחריות ונהנים מחברה נעימה של צוות בוגר שרואה בהם שותפים לדרך. בשעה שתיים כשהיום נגמר רבים מהנערים והנערות לא הולכים הביתה אלא נשארים בסדנא שנמצאת בבית האריזה ובה יש כלי נגרות ועבודה במתכת, חדר מוסיקה קטן ואף קיר טיפוס. הנערים והנערות רואים את עצמם כשותפים לחווה שהוקמה ומופעלת על ידי אנשי חינוך ואנשי אדמה.

קצת מידע מעשי

הנערים והנערות בחווה לא מצאו את מקומם במסגרות החינוך הרגילות והחווה נותנת להם אפשרות לעבוד ולקבל שכר על עבודתם וחלקם אף לומדים במסגרות שונות בשעות אחרי הצהרים כגון תוכנית היל”ה וכו’. רוב בני הנוער בחווה עובדים  4 ימים בשבוע בשעות הבוקר ובשכר שהוא קצת יותר מהמינימום. היום מתחיל בשעה 07:30 וההגעה לחווה היא עצמאית. אין תהליך טיפולי בסגנון יועצת בית הספר אלא פשוט אווירה שמקבלת כל אחד מבלי שיפוטיות ומאפשרת לקחת אחריות. והשינוי מדהים…

קיימא בית זית – חוות ירקות אורגנית

בחוות קיימא מגדלים ירקות עונתיים אורגנים ומוכרים אותם ללקוחות ושותפים מיישובי הסביבה. הירקות הם ללא חומרי דישון כימיים וללא חומרי הדברה ועונות השנה הן המכתיבות את מחזורי הגידול ובכך נחסכים משאבים רבים של התמודדות עם מזיקים. מרכיב נוסף וחשוב בחוות קיימא הוא השותפות עם האנשים שגרים בסביבה. תושבים קונים ירקות בחוות קיימא גם מכיוון שהם רואים את עצמם חלק מהעשייה החברתית החשובה עם בני הנוער.

פריסה ארצית

יש 4 חוות קיימא בארץ שהן פועלות באותו אופן אך כל אחת מהן היא יוזמה מקומית של אנשי חינוך וחקלאים:

קיימא חוקוק – בצפון ליד הכנרת, חוות קיימא נהלל לבנות, חוות בארותיים בשרון, חוות בית זית.

שמואל, בוגר קיימא בית זית ובן שרות בקיימא חוקוק:

במשך שלוש שנים, כל יום הייתי מתעורר בחמש בבוקר בפתח תקווה. הולך ברגל חצי שעה לתחנת האוטובוס, עולה על אוטובוס למרכזית בירושלים ומשם לוקח עוד אוטובוס לבית זית.  בשעה שבע וחצי הייתי מגיע לחווה ומתחיל לעבוד. בצהרים הייתי נוסע לתיכון “מעלה ערב” שזה תיכון דתי לנערים שלא מוצאים את המקום שלהם בבתי ספר רגילים. בסוף הלימודים בשעה שמונה בערב הייתי נוסע חזרה לפתח תקווה.

טירוף, אההה…. אני לא התלמיד הסטנדרטי… במקור אני בכלל מקרית שמונה, שם גרתי ולמדתי. בגיל שש עשרה רצו שאקח רטלין כדי שאהיה מרוכז בלימודים וזה לא עשה לי טוב. לא רציתי להשתנות כדי להתאים את עצמי למסגרת, אז חיפשתי מקום שיקבל את מי שאני וככה הגעתי למעלה ערב.

לא היה לי שום קשר לחקלאות כשסיפרו לי במעלה ערב על קיימא ורק חשבתי שהנה הזדמנות לעבוד ולהרוויח קצת כסף. ככה זה התחיל. אבל אף אחד לא נשאר בקיימא בשביל השכר, זו עבודה קשה. דווקא הקושי בעבודה מאתגר וזה כיף, זאת אחלה מטרה.

אני חושב שהדבר העיקרי היה שפתאום אחרי שנים מצאתי את עצמי. הייתי עם אנשים בני גילי שהגיעו לכאן ממקום די דומה למקום שלי. גם הם לא מצאו את עצמם וזה חיבר בינינו. גם עם הצוות כמובן נוצרים קשרים, זה הרעיון של המקום.

 קיימא בית זית בנתה אותי. היום אני עושה שרות לאומי בקיימא חוקוק שזה מקום חדש שצריך לבנות אותו מהיסוד. להביא לפה נערים כמוני ולתת להם הזדמנות כמו שאני קיבלתי.

 

למסגרות דומות

אתר מסגרות מאפשר לתלמידים למצוא מסגרת בית ספרית אחרת מזו שליד הבית: כפרי נוער ופנימיות החל מכיתה ז’ ובתי ספר מקצועיים, טכנולוגיים, פרטיים וייחודיים החל מכיתה ט’. ריכזנו לכם אפשרויות שונות בצורה מסודרת ואנחנו מקווים שזה יעזור לכם.

אתר מסגרות מאפשר לתלמידים למצוא מסגרת בית ספרית אחרת מזו שליד הבית: כפרי נוער ופנימיות החל מכיתה ז’ ובתי ספר מקצועיים, טכנולוגיים, פרטיים וייחודיים החל מכיתה ט’. ריכזנו לכם אפשרויות שונות בצורה מסודרת ואנחנו מקווים שזה יעזור לכם.

מסגרות לנוער בסכנת נשירה

מרכז

מוזות תיכון לאמנויות אזור: יפו, כיתות: י’ עד יב’, בכמה מילים: מוזות מעניק הזדמנות לבני נוער שנשרו ממסגרות בעקבות משברי חיים ומצבי סיכון ורוצים לשלב לימודי אמנות בלימודים לבגרות. מוזות מעניק הזדמנות ליצירה וללימוד ומביא לביטוי יכולות אישיות ויצירתיות. מגמות: תאטרון, מוזיקה, קולנוע ואמנות פלסטית. לחצו להמשך קריאה על מוזות תיכון לאמנויות

קדמה אזור: ליד קרית מלאכי, כיתות: ח’ עד יב’, בכמה מילים: פנימיה ותיכון לנוער נושר. דגש על חיבור לטבע וסביבה ירוקה. לימודי טכנולוגיה ומקצוע ושיתוף פעולה עם אינטל וחברות הייטק נוספות. לחצו להמשך קריאה על כפר הנוער קדמה

קיימא בארותיים אזור: בארותיים בצפון השרון, כיתות: י’-יב’, בכמה מילים: החווה מספקת לבני נוער שאינם חלק ממערכת החינוך הפורמלית מקום עבודה בשכר ומאפשרת להם למידה תוך כדי התנסות חברתית עם דמויות בוגרות השותפות לעשייה, לצד לקיחת אחריות, יוזמה ויצירתיות הנדרשות מהם בעבודה החקלאית ובהתמודדות עם האתגרים שהטבע מציב.

פנימיית בית רועי אזור: חבצלת השרון בסמוך לנתניה, כיתות: ט’-יב’, בכמה מילים: זוהי פנימייה קטנה לנערים בגיל 14-18 שנפלטו ממסגרות חינוך ושמוגדרים כנוער בסיכון. אחד היעדים המרכזיים הם הצלחה לימודית שנעשית במסגרת תכנית הילה. במקביל, בתכנית העצמה אישית, רוכבים על אופניים, גולשים ונמצאים יום אחד בשבוע בחווה רכיבה טיפולית. להמשך קריאה על פנימיית בית רועי

צפון

אדם חברה וטבע, תיכון אזור: כרמיאל, כיתות: י’ עד יב’, בכמה מילים: שייך לדרור בתי חינוך. תיכון שונה וייחודי מתיכון רגילים. מסלול אילוף כלבים וסוסים. אין מבחנים והערכה היא על ידי פרייקטים וחקר. לימודים לקראת בגרות מלאה. שני מחנכים בכיתה. ניתן לגור בפנימייה באשבל. לחצו להמשך קריאה על אדם, חברה וטבע

חברת הנוער אשבל, פנימייה אזור: קיבוץ אשבל ליד כרמיאל, כיתות: י’ עד יב’, בכמה מילים: שייכת לדרור בתי חינוך (בוגרי הנוער העובד). הפנימייה המשלבת ניהול עצמי, למידה, חיי חברה פעילים, משימה בקהילה ועבודה, לכדי אחדות אחת. הפנימייה מעניקה מרחבי התנסות למימוש עצמי, דיאלוג וחוויות מגבשות-זהות. לחצו להמשך קריאה על חברת הנוער אשבל

מנוף, פנימייה אזור: עכו, כיתות: י’ עד יב’, בכמה מילים: מנוף נמצאת במקום יפהפה בתוך עכו. בלמידה היא בקבוצות קטנות של 10-12 חניכים. מגוון מגמות: קונדיטאות, ייצור ממוחשב, בעלי חיים – כלבנות, גרפיקה ועצוב שיער. לחצו להמשך קריאה על כפר הנוער מנוף

נירים, כפר נוער אזור: בוסמת הגליל, בין עכו לנהריה, כיתות: י’ עד יב’, בכמה מילים: פנימייה חינוכית-טיפולית שמיועדת לנוער בסיכון גבוה. שיטת טיפול ייחודית שבחלקה נעשית דרך השטח ופעילות אתגר. לחצו להמשך קריאה על נירים

קיימא חוקוק אזור: ליד טבריה, כיתות: י’ עד יב’, בכמה מילים: בקיבוץ חוקוק בסמוך לכנרת נמצאת חוות קיימא צעירה בה עובדים צעירים וצעירות מאזור הצפון לאחר שלא מצאו את מקומם במסגרות החינוך הפורמליות של מערכת החינוך.

קיימא נהלל, חילוני לבנות אזור: עמק יזרעאל, כיתות: י’ עד יב’, בכמה מילים: חוות קיימא-נהלל מהווה עבור נערות רבות הנוכחות-נפקדות מביה”ס, מהבית או מהחברה בכלל מקום אחר ושונה. מקום לצמוח בו, ליצור בו, להרגיש חלק משמעותי מעשייה כלשהי וחלק חשוב מהחברה. החווה הנערות מגדלות ירקות ומוכרות אותן לשותפים קבועים של החווה.

דרום וירושלים

קיימא בית זית אזור: ליד ירושלים, גיל: 15 עד 18, בכמה מילים: בחוות קיימא בית זית עובדים בחקלאות בשכר כ-15 נערים ונערות שלא מצאו את מקומם במערכת החינוך של ירושלים והסביבה. הם עובדים ארבע ימים בשבוע עד שעות הצהרים ומקבלים אחריות, סביבה שמקבלת אותם באהבה וקרקע פוריה להתפתחות. לחצו להמשך קריאה על קיימא בית זית

אולפנת דולב אזור: מערב בנימין (צפונית לירושלים). כיתות: ז’ עד יב’, בכמה מילים: פנימייה ואולפנה ביישוב דולב במודל משפחתונים. מיועד לנערות שנפלטו ממסגרות חינוך. במסגרת בית הספר לימוד מקצועי עם אופק תעסוקתי. להמשך קריאה על אולפנת דולב

יפתח, דתי לבנים אזור: אבנת, ים המלח. כיתות: י’ עד יב’, בכמה מילים: מיקום מדהים אל מול ים המלח. בית ספר קטן ואינטימי שלומדים בו 45 תלמידים. למידה בקבוצות קטנות. עבודה בדיר, טיולים וחוגי העשרה. להמשך קריאה על בית ספר יפתח

קדמה אזור: ליד קרית מלאכי, כיתות: ח’ עד יב’, בכמה מילים: פנימיה ותיכון לנוער נושר. דגש על חיבור לטבע וסביבה ירוקה. לימודי טכנולוגיה ומקצוע ושיתוף פעולה עם אינטל וחברות הייטק נוספות. לחצו להמשך קריאה על כפר הנוער קדמה

תיכון למוזיקה ואמנות אזור: ירושלים, כיתות: י’ עד יב’, בכמה מילים: תיכון לבנותמרקע חרדי שלא מצאו את מקומן במסגרת בית יעקב. בתיכון לימודים לימודי בגרות ומגמות מקצועיות. התיכון מעניק מעטפת מלאהוחמה. לחצו להמשך קריאה על תיכון למוזיקה ואמנות.

דתי

בן יקיר, פנימייה דתית לבנים אזור: צפון השרון. כפר הרא”ה, כיתות: ז’ עד יב’, בכמה מילים: פנימיה חינוכית-טיפולית דתית לבנים. פינת חי ואורווה. יחס מאוד אישי, מגוון חוגים בית ספר טכנולוגי מונחה חיל אוויר.

איילת השחר, פנימייה דתית בנות אזור: רמת הגולן. מושב יונתן, כיתות: ט’ עד יב’, בכמה מילים: פנימיה חינוכית-טיפולית דתית לבנות. מקום פסטורלי ושקט. יחס מאוד אישי, מגוון חוגים ומעורבות בקהילה. אחוז זכאות גבוה לבגרות.

אמית פתח תקווה, פנימייה דתית מעורב אזור: פתח תקווה, כיתות: ז’ עד יד’, בכמה מילים: פנימיה חינוכית-שיקומית דתית לבנים ולבנות. לינה במשפחתונים. לימודי מקצוע לבנים ולבנות. מתנ”ס פעיל והרבה חוגים ופעילויות.

הודיות (דתי) אזור: גליל תחתון, ליד צומת גולני, כיתות: ז’ עד יב’, בכמה מילים: פנימייה דתית המשלבת לימודי משטרה וחקלאות. רכיבה על סוסים, חוגים, ספורט ופרוייקט ייחודי לחיזוק הקשר בין מורים לחניכים.

יפתח, דתי לבנים אזור: אבנת, ים המלח. כיתות: י’ עד יב’, בכמה מילים: מיקום מדהים אל מול ים המלח. בית ספר קטן ואינטימי שלומדים בו 45 תלמידים. למידה בקבוצות קטנות. עבודה בדיר, טיולים וחוגי העשרה.

מל”ד – תיכון דתי אלטרנטיבי להתחלות חדשות, לבנים ובנות אזור: ירושלים. כיתות: י’ עד יב’, בכמה מילים: ייחודו של בית הספר הוא שאין לחץ כלל על התלמיד. שלושת מושגי היסוד הם – לתת כבוד לכול תלמיד ולהעריך אותו. להאמין בעצמי שכול תלמיד יוכל להשתנות והמושג השלישי הוא להגן על הייחוד של כל תלמיד.

נווה עמיאל, כפר נוער דתי לבנים אזור: ליד יקנעם, כיתות: ט’ עד יב’, בכמה מילים: פנימייה חינוכית-שיקומית דתית לבנים. תחום טיפולי עשיר. תפיסת עולם חדשנית. לימודי מקצוע – מבנאות מטוסים, טבחות ועוד.

נקודת חן, פנימייה דתית לבנות אזור: בקיבוץ סעד שבנגב המערבי 10 דקות מאשקלון, כיתות: ט’ עד יב’, בכמה מילים: פנימייה שאפשר להגדיר כהזדמנות שנייה ומיועדת לבנות שרוצות לפתוח דף חדש בחייהן לאחר שלא הצליחו להשתלב במסגרות קודמות. לחצו להשמך קריאה על נקודת חן

תיכון למוזיקה ואמנות, תיכון לבנות חרדיות אזור: ירושלים, כיתות: ט’ עד יב’, בכמה מילים: תיכון לנערות מרקע חרדי שלא מצאו את מקומן במסגרת בית יעקב. בתיכון לימודי בגרות ומגמות מקצועיות. התיכון מעניק מעטפת מלאה וחמה.

תיכון מעלה ערב אזור: ירושלים, כיתות: ט’ עד יב’, בכמה מילים: מסגרת חינוכית דתית לנוער בתיכון שעזב מסגרות לימוד. הלימודים בשעות אחרי הצהרים-ערב. המערכת בנויה כך שתאפשר למידה אפקטיבית לבגרות, לימודי מגמות ופעילות חברתית ענפה.

פרוייקטים ארציים

תכנית היל”ה אזור: בכל הארץ. כיתות: ט’ עד יב’, בכמה מילים: השלמת השכלה עם תעודה החל מ–8 שנות לימוד עד לבגרות מלאה, כל אחד על פי יכולתו ורצונו. התכנית היל”ה מספר מסלולים החל מהשלמת 8 עד 10 שנות לימוד וכן תעודת גמר תיכון או בגרות מלאה.

תכנית תהיל”ה אזור: פתח תקווה, הדסה נעורים, כדורי, כפר סבא וירושלים. כיתות: מייד עם סיום יב’, בכמה מילים: תכנית הזדמנות שנייה לטכנאים והנדסאים. תלמידי יב’ שסיימו עם מעט יחידות בגרות מקבלים אפשרות להשלים למינימום יחידות (14) מיד עם סיום יב’ על מנת להמשיך ללימודי תואר טכנאי או הנדסאי. הלימודים נעשים במכללות טכנולוגיות במקביל לתחילת הלימודים הטכנולוגים. התכנית פועלת בשני מסלולים: הנדסת חשמל –  אלקטרוניקה והנדסת מכונות.